Kézben tartjuk?

2011. március 05. 17:14

Martonyi János külügyminiszter azt nyilatkozta a magyar EU-elnökség internetes portáljának, hogy ami a líbiai válságot illeti, „kézben tartjuk a dolgokat”.

2011. március 05. 17:14

Ha a miniszter arra gondolt, hogy az unió tagországai ezúttal »szokatlan sebességgel és összetartással fogadták el« (AFP hírügynökség) a Kadhafi-rendszer előkelőségei elleni személyi, vagyoni, valamint a Líbia elleni fegyverszállítási szankciókat, akkor megengedhető az a föltételezés, hogy mindebben a magyar elnökség mint koordinátor lényeges szerepet vitt.

Kár azonban, hogy Martonyi helyett ezt nem a világsajtó mondja. Abban tudniillik, bárhová nézek is, a magyar elnökség még csak meg sem említődik, pláne, hogy az unió nem magyar kezdeményezésre, hanem az Európai Tanács belga elnökének, a belga Van Rompuy-nek a javaslatára tart március 11-én csúcsértekezletet Líbiáról. És úgy veszem észre, hogy a szankciók kiterjesztésére nézve – amelyek részben gazdaságiak, részben katonaiak – nem annyira magyar, mint brit, francia, spanyol, osztrák és természetesen amerikai elképzelések vannak forgalomban.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vérzsír
2011. március 06. 22:25
Aczél Endrének a jelek szerint halvány fogalma sincs az európai intézmények működéséről. Vagy - ez lenne a rosszindulatúbb olvasat - szándékosan félretájékoztat a politikai céljai érdekében. Szóval: a Lisszaboni Szerződés hatályba lépése (2009. december 1.) óta az Unió külső képviseletét állam- és kormányfői szinten az Európai Tanács állandó elnöke (jelen esetben Hermann van Rompuy), miniszteri szinten pedig a közös kül- és biztonságpolitikai főképviselő (egyben a Bizottság alelnöke és az újonnan létrejött Európai Külügyi Szolgálat vezetője, pillanatnyilag Catherine Ashton) látja el. A soros elnökség az Unió belső napirendjét határozza meg, a külpolitikai üléseket (a munkacsoportoktól a külügyminiszterek tanácsáig) Brüsszelben is átveszik az új európai külügyi szervezet képviselői. Ez a folyamat még nem teljesen zárult le, de zömmel már végbement - ami a felső szintű képviseletet illeti, mindenképpen. Ebben a helyzetben a soros elnökség kiegészítő, támogató szerepet tud játszani, amikor erre szükség ban. Tudomásom szerint ez a dolog Ashton és Martonyi között - valamint Líbia esetében egy-két alacsonyabb szintű fórumon is - kiválóan működik. De a soros elnökség a hatályos szerződések értelmében nem vállalja, nem is vállalhatja, hogy az EU hangja legyen a külvilág felé. (Kissinger egykori kérdésére, hogy kit kell felhívni, ha Európával akar beszélni, ma van Rompuy és Ashton a válasz.) Szóval - ha maradunk a jóindulatú olvasatnál, és egyszerűen fogalma sincs arról, hogy működik az európai külpolitika - Aczél Endre úgynevezett szakértelme felett jócskán eljárt az idő. A másik olvasatról ne is beszéljünk.
soelmo
2011. március 06. 15:34
Köszönjük Acél elvtárs, hogy segít életben tartani az antiszemétizmust, az antikommunizmust és az ügynökökkel szembeni gyűlöletet.
várúr
2011. március 06. 13:09
Az "osztrák elképzelések" nyilván különösen fajsúlyosak... Pláne miután kiderült, hogy a Kadhafi klánnak vagy 30 milliárdja osztrák bankokban pihen. Jó hogy Acsády nem követeli, küldjük Líbiába mondjuk a 7.-ik balmazújvárosi lövészdandárt vagy Kassai Lajos lovas íjászt és tanítványait.
Oldgóbé
2011. március 06. 09:23
Ki eteti,itatja még ezt az Acsádi fedőnevű állatot?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!