Egy ketrecbe tették a tyúkot meg a zsiráfot

2011. március 19. 09:09

Budapesten van a csúcsintézmények többsége, a budapestiek mégsem kapnak megfelelő ellátást. Interjú.

2011. március 19. 09:09

– Melyik a kedvenc csontváza?

– A huszonkétmilliárd forintos vizitdíjbevétel, ami be volt tervezve a 2010-es költségvetésbe. Nem tudom, ki akarta elvárni az új kormánytól, hogy hirtelen vizitdíjat szedjen. Aztán ott van a kórházak adósságállománya meg több apró dolog. Olyan kiterjedésű problémahalmazzal találtuk magunkat szembe, ami az intézményrendszer fenntarthatóságát veszélyeztette. Még most is bukkanunk új elemekre, bármelyik ajtót nyitjuk ki, élőhalott húsevő dől ránk.

– Egyszerű állampolgárként az én kedvenc zombim a növekvő orvos- és ápolóhiány. Nem kéne tenni valamit?


– Már 2003-ban tudtuk, hogy ez sorsfordító kérdés lesz a hazai egészségügyben, mert az uniós csatlakozással feloldódik a különbözeti vizsga kényszere. A munkavállalások száma 2004-ben meg is ugrott. Azt is láttuk, hogy nem azonnali krach lesz belőle, hanem apró területi vagy szakmai egyensúlytalanságok jönnek létre. Néhány évvel ezelőtt Kalocsán, a gyermekellátásban alakult ki ördögi kör, majd sorra dőltek be szakmák. Nemrég már rezidens adott ügyeletet az egyik nagy budapesti kórház idegsebészetén is. Lassan leromlik az ellátás korábbi színvonala a pénzhiány miatt. Ez ellen dolgozni kell.

– Ön viszont többször mondta, hogy ez nem csak pénzkérdés.

– Az is, de a tartalékok kibányászása a rendszerből szintén fontos. Azt szolgálja, hogy több jusson bérekre, és például ne a kihasználatlan műtőt fűtsük. Ne felejtsük ki a szakmai lehetőségeket sem. Nem mindegy ugyanis, hogy csapatmunkában, a szakmai lehetőségekhez hozzáférve vagy rabszolgaként dolgozik valaki. Tudjuk, hogy a forrásteremtésben nekünk kell lépnünk, de a problémák egy részét a vezetők is képesek orvosolni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
antiviktoriánus
2011. március 19. 21:13
Szegény pestiek! Akkor azt nem jól tudom, hogy PET-CT csak Pesten és Debrecenben van. Szócskáról csak annyit, hogy sok mindenről fingja nincs.Ilyen pl. a betegszállítás, amit szépen lassan államosítanak.Ez az államnak a jelenleginek a többszörösébe kerül, a betegek várakozási ideje pedig tovább fog nőni.
Jancsipapa
2011. március 19. 15:58
A budapestiek?És milyen ellátásra számíthat a nyírségi,a zalai,a békési,a nógrádi magyar?Ahol két-három falura jut egy orvos ,heti kétszer két óra rendelés van, egy vérvételre rámegy egy egész nap, nincs gyógyszertár,az orvos (ápolónő)másnapra,harmadnapra hozza a gyógyszert, vagy húsz-harminc kilométerre kell érte utazni.
morfondír
2011. március 19. 15:06
A vizitdíj bekalkulálása a 2010-es költségvetésbe jellemző cinizmusról árulkodik. Ismételt bevezetése elképesztő politikai baklövés lenne, nem is fogják megtenni. Haszna bizonyos szempontból volt, ez azonban nem költségvetési, hanem tehermentesítési okok miatt volt így. Ezt az egészség-kultúrában szükségszerűen színvonal emelkedésnek kellett volna megelőznie, mely azonban önmagában is tehermentesítést jelentene bizonyos szűk keresztmetszetekben. A többszintű alapkoncepció, melynek kifejtése ugyan meghaladja ennek az interjúnak a kereteit, jónak tűnik, csak legyen meg az akarat a véghezviteléhez és erős kéz a helyi ellentmondások felszámolásához. Ehhez azonban fejek is kell, hogy hulljanak, ami nem baj, csak zajjal fog járni. Szócska államtitkári kinevezése előtt is azt hangoztatta, hogy ennyi forrásnak elegendőnek kell lenni ekkora populáció ellátásához. A gyógyszerkasszából visszatartott százmilliárdos összeg nyilván sok, de a piacon való rendteremtés mégis esélyt adhat a a kiadási oldal optimalizálásához. Magyarul a gyógyszergyári rablólovagok aljas zsarolásainak, tróger korrupciós tevékenykedését szigorúan büntetni kell, amire a cikk végén már vannak utalások. Az orvosok kivándorlási folyamata lassan kezdődött, de a mozgás egyre jobban felgyorsul, aminek a lelassítását minél előbb meg kellene kezdeni, hogy az eredmény kézzelfogható legyen. Így is évek mennek majd rá mire a tendencia megfordulását észlelni lehessen. Ez jó így, bár nagyon sok fronton nyit egyszerre harcot. Kérdés, hogy sikerül-e neki? Én nagyon drukkolok.
derführer
2011. március 19. 11:56
"A huszonkétmilliárd forintos vizitdíjbevétel, ami be volt tervezve a 2010-es költségvetésbe" Lesz helyette 100 milliárdos elvonás a gyógyszerkasszából, és a hazai gyógyszercégek, és fejlesztéseik ellehetetlenítése válságadókkal. tapsoljuk meg szócska urat. Aki a vizitdíjat ellenzi az ügyefogyott. Tessék megnézni melyik időszakban volt egyensúlyban a az eü kassza. és lehet csodálkozni. Igen, tudom, hogy a gyurcsány lop és kommunista...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!