„– Mit vár a budapesti konferenciától, amely A magyar demokrácia helyzete címet viseli?
– Remélem, hogy az LMP vezetőivel, szakértőkkel és politikusokkal áttekinthetjük, hogy milyen veszélyeket észlelünk. Bizonyára szó lesz az új alkotmány vitájáról is. Nézetem szerint nem lehet két hónap alatt kidolgozni és elfogadni egy új alkotmányt. Vagy széles körű egyeztetésre és népszavazásra van szükség, vagy hosszú parlamenti folyamatra, a módosítások részletes kimunkálására. Elképesztőnek tartom, hogy pusztán a kétharmados többségre támaszkodva ilyen sebtében áterőltetik az új szöveget. Az alkotmányozás nagyon öszszetett feladat, rengeteg kérdésre ki kellene térni, például az Alkotmánybíróság amúgy megnyirbált jogkörére. Az egésznek a légköre is különös, ahogy például a Magyar Köztársaságból Magyarország lesz. Ez nacionalista megközelítésre utal, aminek persze a politikában lehet helye, de az alkotmányban nem. Ám ha abban is megjelenik, az már veszélyes.
– Elméletileg felmerül egy érdekes további kérdés is: Magyarország alighanem az első uniós tagállam, amely a csatlakozása után készít új alkotmányt. Vajon nem fordulhat elő, hogy visszalép azokból a demokratikus elvekből, amelyek alapján a felvételét elnyerte?
– Igen, ez lehetséges, de persze látni és tanulmányozni kell majd a kész szöveget. Felmerülhet esetleg, hogy vajon nem szükséges-e az uniós alapokmány hetedik cikkelyét alkalmazni. Egyelőre inkább azt mondanám, hogy engem meglep az alkotmányozás sebessége. Nem értem, miért kell enynyire sietni. A tervezet is állandóan változik. Egészen bizarr ötletnek tartom például, hogy kétszer kell kétharmados többséget szerezni az alkotmány módosításához.
– Teljes mértékben nemzeti hatáskörbe tartozik az alkotmányozás, vagy uniós tagország esetében a közös értékek alapján azért az EU valamiképpen mégiscsak beleszólhat?
– Nem, ez teljes mértékben nemzeti hatáskörbe tartozik. Európa csak akkor avatkozna be, ha az alkotmány öszszeütközésbe kerülne az uniós alapokmánnyal. A médiatörvény esetében ez történt, ezért vizsgálódhatott a bizottság. Az az érzésem, hogy a Fidesz biztosítani akarja a politikai hatalmát a demokratikus játékszabályokon túl. Akármi történjék is. S ez autokratikus gondolkodásra vall.”