„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Jövőre akár 6 százalék feletti GDP-arányos többletet is eredményezhet az, ha minden magánnyugdíjpénztári tag visszalép az állami pillérbe. Interjú.
„A kormány még nyár végén több országgal karöltve lobbizott azért Brüsszelnél, hogy az EU engedje meg a költségvetési egyenleget korrigálni a nyugdíjpénztári kiadásokkal.
Annak idején is helyeseltem, hogy a kormány kérte ezt a szabálymódosítást, mert indokoltnak tartom elismerni a magánnyugdíjpénztári rendszer költségvetésre gyakorolt hatását. De ha sikerült is volna mindezt az EU-val elfogadtatni, akkor sem tartottam volna az ország szempontjából hasznosnak a nagyobb hiány megcélzását. Magyarország államadóssága olyan magas, hogy annak minél gyorsabb ütemű csökkentése kisebb hiánnyal elemi érdekünk lenne.
Elfogadható a kormány azon válaszlépése az uniós elutasításra, hogy beszántja a magánnyugdíjpénztárakat?
Nem tudom, hogy ez válaszreakció-e. Azt viszont tudom, hogy magánnyugdíjpénztárak megszüntetése veszélyes lépés, mert ugyan vannak bajok a magánkasszákkal, de a megoldás nem a felszámolás, hanem a verseny erősítése lenne. Az emberek megtakarításait pedig nem szabadna folyó költségvetési kiadásokra felhasználni, egyúttal közvetve az államadósságot növelni.
A mostani inflációs jelentés még úgy készült, hogy nem ismerték a múlt hét végén benyújtott nyugdíj-törvényjavaslatot. Ez hogyan írja felül a hiánypályát?
Jövőre akár 6 százalék feletti GDP-arányos többletet is eredményezhet az, ha minden magánnyugdíjpénztári tag visszalép az állami pillérbe.
És mi van 2012-vel és 2013-mal? A 2012-ig néző inflációs jelentésben az szerepel, hogy akkor is alatta lennénk a 3 százalékos hiányszintnek.
Az inflációs jelentés úgy készült, hogy az ahhoz felhasznált információk, adatok begyűjtését másfél héttel ezelőtt lezártuk, mert máshogy nem lehetett volna a jelentést elkészíteni határidőre. Már a publikált jelentésünkben is 3 százalék körüli hiányt jeleztünk előre 2012-re. Az azóta megismert kormányzati elképzelések azonban 2012-ben érdemben, hozzávetőleg a GDP fél százalékával magasabb hiányt okozhatnak az inflációs jelentésben előre jelzettnél.”