Kamatemelési ciklus kezdődött

2010. december 03. 10:48

Jövőre akár 6 százalék feletti GDP-arányos többletet is eredményezhet az, ha minden magánnyugdíjpénztári tag visszalép az állami pillérbe. Interjú.

2010. december 03. 10:48

A kormány még nyár végén több országgal karöltve lobbizott azért Brüsszelnél, hogy az EU engedje meg a költségvetési egyenleget korrigálni a nyugdíjpénztári kiadásokkal.

Annak idején is helyeseltem, hogy a kormány kérte ezt a szabálymódosítást, mert indokoltnak tartom elismerni a magánnyugdíjpénztári rendszer költségvetésre gyakorolt hatását. De ha sikerült is volna mindezt az EU-val elfogadtatni, akkor sem tartottam volna az ország szempontjából hasznosnak a nagyobb hiány megcélzását. Magyarország államadóssága olyan magas, hogy annak minél gyorsabb ütemű csökkentése kisebb hiánnyal elemi érdekünk lenne.

Elfogadható a kormány azon válaszlépése az uniós elutasításra, hogy beszántja a magánnyugdíjpénztárakat?

Nem tudom, hogy ez válaszreakció-e. Azt viszont tudom, hogy magánnyugdíjpénztárak megszüntetése veszélyes lépés, mert ugyan vannak bajok a magánkasszákkal, de a megoldás nem a felszámolás, hanem a verseny erősítése lenne. Az emberek megtakarításait pedig nem szabadna folyó költségvetési kiadásokra felhasználni, egyúttal közvetve az államadósságot növelni.

A mostani inflációs jelentés még úgy készült, hogy nem ismerték a múlt hét végén benyújtott nyugdíj-törvényjavaslatot. Ez hogyan írja felül a hiánypályát?

Jövőre akár 6 százalék feletti GDP-arányos többletet is eredményezhet az, ha minden magánnyugdíjpénztári tag visszalép az állami pillérbe.

És mi van 2012-vel és 2013-mal? A 2012-ig néző inflációs jelentésben az szerepel, hogy akkor is alatta lennénk a 3 százalékos hiányszintnek.

Az inflációs jelentés úgy készült, hogy az ahhoz felhasznált információk, adatok begyűjtését másfél héttel ezelőtt lezártuk, mert máshogy nem lehetett volna a jelentést elkészíteni határidőre. Már a publikált jelentésünkben is 3 százalék körüli hiányt jeleztünk előre 2012-re. Az azóta megismert kormányzati elképzelések azonban 2012-ben érdemben, hozzávetőleg a GDP fél százalékával magasabb hiányt okozhatnak az inflációs jelentésben előre jelzettnél.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Juggernaut
2010. december 04. 10:30
"magánnyugdíjpénztárak megszüntetése veszélyes lépés, mert ugyan vannak bajok a magánkasszákkal, de a megoldás nem a felszámolás, hanem a verseny erősítése lenne." Senki nem akarja megszüntetni a nyugdíjpénztárakat. Mindössze elvesztik a kényelmes, versenyre nem ösztönző államilag szavatolt kötelező bevételeiket. Hiszek a magánnyugdíjpénztárak öngondoskodásában.;-) Gondoskodjanak ezután magukról! Legyen verseny!
marós
2010. december 04. 07:20
Az MNB elnöke is tudja, hogy a világbank által ránkerőszakolt kötelező magánnyugdíjpénztár, az egyik oka az ország eledósodásának, ezt a világbank 2006-ban felismerte, és javasolta a megszüntetését, de a magánosítás során a pénztárak vezetésébe, és fb.-ba a szoc-lib hatalom a saját embereit ültette be, akik megakadályozták a jelentés nyilvánosságra hozatalát, és a rendszer felszámolását. A Bajnai kormány pénzügyi összeomlás elkerülése érdekében megengedte az idős, a nyugdíj előtt álló emberek önkéntes visszalépését az állami rendszerbe, amit cca. 68.000 fő tett meg, ez az akció cca. 420 millíárd Ft.-l csökkentette az államadósságot. Az új kormánynak nincs más lehetősége, mint a világbank kisérleti projektjét abbahagyni, amit egyébként a Nobel-díjas nyugati közgazdászok is javasolnak, mert a kisérleti nyúl felzabálja a megalkotóját. Azok, akik edddig jól éltek, gazdagodtak a kötelező nyugdíjpénztárak vezetői székeiben, azok meg ne hergeljék a társadalmat, hamis, hazugsgon alapuló indokokkal az ország, azaz mindnyájunk érdekei ellen.
magnamater
2010. december 03. 20:02
Fizettek e Simornak e cikkért, vagy az ára benne van a nyolcmillióban?
Biomechanoid
2010. december 03. 16:58
Demokratikus országokban egy ilyen kártékony féreg már börtönben lenne. Sajnos Magyarország még mindig tekintélyelvi banánköztársaság, ezért a jegybankelnök olyan pozíció, amit rettegve kell tisztelni, ezért a kormány még ellenérdekelt félként is óvatosan nyúl hozzá, mert attól tart, hogy a hatalom tekintélye általánosságban szenved csorbát. És, hát most a jegybankelnök, akkor holnap talán más.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!