Rövid utószó egy vitához

2010. november 10. 19:38

Az MSZP-nek és az LMP-nek meg kellene keresni azokat a területeket és témákat, ahol értelmes módon szót tudnak egymással váltani és érteni.

2010. november 10. 19:38

„Induljunk ki abból, amit mindannyian tudunk és látunk. Nevezetesen, hogy a (parlamenti és parlamenten kívüli) demokratikus ellenzéki pártok között lényegi kérdésekben nincs semmiféle egyetértés. Nincs stratégiai gondolkodás abban a tekintetben, hogy miképpen kellene ellenzéki politikát folytatni. Nincs közös gondolkodás, senki nem keresi a kapcsolatot a másikkal. Ebben a pillanatban esély sincs rá, hogy kialakuljon valamiféle demokratikus ellenzéki koalíció, amely közösen, együttesen igyekszik megakadályozni a liberális demokrácia hazai épületének a lebontását. Igaz, ez a feladat egyáltalán nem könnyű, hiszen a kormány kétharmados, bármiféle öntudatot, felelősséget, kiállást és bátorságot nélkülöző frakciója minden elé kerülő törvényjavaslatot megszavaz. Azaz a parlamentáris demokrácia eszközeivel nem lehet útját állni a hatalom legalantasabb törekvéseinek sem. De pontosan ezért kellene elgondolkozni azon, milyen esélyek és lehetőségek kínálkoznak az ellenzéki politizálás számára ebben a helyzetben. Egyrészt a parlamentben jelenlévő demokratikus ellenzéki pártoknak – azaz az MSZP-nek és az LMP-nek – túl kellene lépniük saját árnyékukon, és meg kellene keresni azokat a területeket és témákat, ahol értelmes módon szót tudnak egymással váltani és érteni. Ennek egyik előfeltétele, hogy az MSZP saját, elmúlt nyolc évi kormányzásának kritikai elemzésén keresztül le tudja gyűrni saját mélyre ható identitásválságát, hogy legyen végre világos jövőképe, hogy ne csak reagáljon, hanem kezdeményezzen is; hogy felhagyjon önmaga fel- és szétaprózásával; hogy megtanulja a belső konfliktusokat a párton belül rendezni. Az LMP-nek pedig végre el kellene döntenie, hogy melyik úton akar járni; hogy valóban azt gondolja-e, egyes konkrét ügyek kapcsán együtt tud és akar működni a Jobbikkal is, vagy felfogja végre, hogy a Jobbik – az MSZP-vel szemben – nem demokratikus párt, amelyet egyszerűen politikai karanténba kell zárni; hogy képes-e elvi alapon politizálni, vagy végérvényesen elvész a hatalomtechnikai manipulációkban (lásd: Trianon, kettős állampolgárság, stb.); hogy képes-e a személyes ellentéteken és ellenszenveken túllépve igazi politizálást folytatni, vagy megreked más politikusok gyalázásánál. Másrészt mindkét pártnak meg kellene fontolnia, melyek azok a parlamenten kívüli erők, amelyekkel érdemes együttműködniük; s melyek azok a formák, amelyek teret teremthetnének az ilyen együttműködésnek. Végül azon is el kellene gondolkozniuk, hogy a(z ellenzéki) politizálásnak milyen eszközei állnak a rendelkezésükre; ezeket hogyan, miképpen lehet a leghatékonyabban használni; hogyan lehet olyan üzeneteket megfogalmazni, amelyek a társadalom különböző rétegeit képesek megszólítani és mobilizálni. Ezekről (és ezekhez hasonló) kérdésekről érdemtelenül keveset hallani, pedig megválaszolásuk döntő fontosságú az ország politikai jövője szempontjából.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
morfondír
2010. november 11. 21:06
Elolvastalak. Sonnenschein történet. Érdekes. Én minden jót kívánok!
sine ira et studio
2010. november 11. 13:42
Galamuszi nyuszi nagyot ugrik :) Úgy látom, nem csak tetteket, hanem gondolatokat is javasol, jó békebeli szokás szerint...
56október
2010. november 11. 11:35
Miért lehet pofáról megmondani valakiről, hogy a Galambdúcból jött??
Diocles
2010. november 11. 10:12
Az LMP-nek nem okozott megterhelést az MSZP elnökével közös akciót indítani, de nem vállal közösséget az előző kormány lejáratódott figurájával." Mesterházy volna a nem lejáratódott figura, aki nyolc éven át az első vonalban volt, hol államtitkárként, hol frakcióvezetőként, vagy helyettesként? Arról már nem is beszélve, h Mesterházy exállamtitkár állítólag csak Cusi kitartó hallgatásának köszönheti, h nem ül ő is hűvösön, de ő vállalható az LMP-nek. és akkor még Puchról szó sem volt. Ez tényleg vicces, teljesen igazuk van a gyurcsányistáknak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!