Buktasson-e az egyetem?

2010. október 27. 10:28

A törvénytervezet kidolgozói nem számoltak azzal, hogy a szigorítás kemény ellenállást válthat ki az országos politikában sem kispályás hallgatói önkormányzatokból.

2010. október 27. 10:28
„Kell-e ez a szigorúság?

Ha gyorsan akarunk válaszolni, akkor valami hasonló egész biztosan szükséges, mert a hallgatói önkormányzatok gyakorlatban ismert működése, illetve a korlátlan tantárgy- és vizsgafogyasztás komoly tényező a felsőoktatási intézmények működésképtelenné válásában. A változás dolgozó hallgatóknak sem hátrány, munka mellett jellemzően nem ugyanazt a tárgyat végzi többször a diák, hanem összességében hosszabb ideig tart neki a képesítés megszerzése. A dolgozó hallgatót épp a jelenleg sok intézményben általános, a hallgatói önkormányzatok által jóváhagyott ösztöndíj-rendszer érinti hátrányosan. Ma ugyanis könnyebb ösztöndíjhoz jutni a teljes tanulmányi anyag gyenge teljesítésével, mint a munka mellett végezhető részmennyiséget kiválóan elvégezve. (...)

A rendszerváltáskor senki nem volt felkészülve arra, hogy szükség lesz az általános középiskolai végzettségnél többet, de a hagyományos felsőoktatási szakoknál kevesebbet nyújtó, rugalmasabban kezelhető oktatási formákra. Jobb híján az ilyenre vágyók mégiscsak valamilyen felsőbb intézménybe kerültek. Szebben néz ki a statisztikában néhány tízezerrel több hallgató, mint ugyanennyi munkanélküli. Persze drágább is. A meglévő egyetemek létszámának felduzzadása mellett ekkor kezdődött el az ilyen felvételizőket felszívó, papíron diplomát adó, valójában meglehetősen gyenge képzést nyújtó fantomintézmények elszaporodása is. (...)

A törvénytervezet kidolgozói a fennálló állapotok két logikus következményével nem számoltak. Az egyik, hogy a szigorítás, a tandíjkérdéshez hasonlóan kemény ellenállást válthat ki az országos politikában sem kispályás hallgatói önkormányzatokból, egy diáktüntetés pedig nem mutatna jól a nemzeti együttműködésben. A másik, hogy a két féléves szabály tízezrével fogja a lemorzsolódókat termelni, akik kiesnek a felsőoktatásból. Mivel nem végeztek, a munkaerőpiacon hasznavehető papírjuk nem lesz, tehát vagy visszatömik őket ugyanabba a rendszerbe, ami kidobta őket (ez ismét elfedi a bajt egy időre), vagy kitalálnak nekik valami használható képzési formát, vagy ennyivel több szakképzetlen pályakezdő munkanélkülit kell bevallani a statisztikákban.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OmegaMale
2010. október 27. 13:33
"Kell-e ez a szigorúság?" 'We improve ourselves by victories over ourself. There must be contests, and you must win.' (Edward Gibbon) Ma már a egy komolyabb szakmunkához is kellhet diploma, különösen a műszaki területeken (vagy pl. egészségügyben). Nagyobb gond ennél, ha valaki olyan szakot ül végig, amivel utána semmit sem tud kezdeni, mert nem vette figyelembe, hogy a hőn áhított képzettséggel nem lehet elhelyezkedni. @sergei: a felsőoktatási intézményt tekitsd számonkérő intézménynek, ahol be tudod szerezni a tananyagot és vizsgák révén a diplomát. A többi már rajtad múlik. Kitartás!
martonx
2010. október 27. 13:24
A vicc az, hogy a HÖK-ök tele vannak bukott egyetemistákkal. Ha szigorodna a rendszer, egy fél éven belül megszűnne a tanulói jogviszonyuk, vele együtt a HÖK-ös kiváltságaik, csúszópénzeik is.
sergei
2010. október 27. 11:06
Egyetemista vagyok. Tudom, sokaknak az a véleményük úgy általában az egyetemistákról, hogy semmirekellők, akik állami pénzen buliznak 5 évig vagy tovább. Az a bajom, hogy úgy látom, a törvénytervezet is ezt feltételezi. Pedig van két dolog, amit nem vesznek figyelembe: az egyik, hogy nem mindenki azért teljesít rosszul, mert egy partiállat. A másik, hogy a színvonal emelése nem feltétlenül a követelmények emelésével kellene, hogy megvalósuljon. Nem egy olyan előadó, előadás van, ami egyszerűen kritikán aluli, semmit nem segít a számon kért anyag elsajátításában. Ezen is el kéne gondolokozni. Én magam azok közé tartozom, akiknek elő-előfordul, hogy többször kell nekifutni egy tárgynak. Nem azért, mert hülye vagyok, hanem azért mert dolgozom. Nem bulira és hülyeségre költöm a pénzem, hanem albérletre, kajára, ruhára. Otthonról egy fillért nem kapok már a kezdetektől, sőt, inkább én adok haza. Erre jöhetne a trollválasz, hogy akkor minek járok egyetemre. Hát azért, mert szeretnék valahova eljutni, és megvannak hozzá a képességeim (a szakmámban dolgozom, és jól). De útközben meg is kell élni valamiből.
morfondír
2010. október 27. 11:01
Igen. Gyermekeink szokjanak le arról, hogy több életük van. Ez nem a World of Warcraft. Ez már bizony az Élet....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!