A gazdasági szabadságharc története

2010. október 07. 10:39

A mai napig nem derült ki, konkrétan mi vezetett a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalások júniusi megszakadásához.

2010. október 07. 10:39
„A mai napig nem derült ki, konkrétan mi vezetett a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalások júniusi megszakadásához. Nem tudni, volt-e valamilyen újabb feltétele a nemzetközi szervezetnek, amelyet az új magyar kormány elfogadhatatlannak tartott volna. Arra utalnak azonban a jelek, hogy valószínűleg semmilyen konkrét ügy nem állt a háttérben, csupán diplomáciai feszültség.

Nem szabad elfelejteni, hogy az Európai Unió is benne volt a tárgyalásokban, méghozzá ugyanakkora volt a szava, mint az IMF-nek. Szakértők szerint valójában az EU volt mindvégig a szigorúbb tárgyalópartner, ez nem is csoda, hiszen a csatlakozásunk óta fekete báránynak számítottunk költségvetési téren. Talán 2011 lehet az első év, amikor teljesítjük a kötelezően előírt hiánykritériumot. Attól ugyanis, hogy nem vagyunk tagja az eurózónának, a 3 százalékos szabály ugyanúgy vonatkozik ránk is. Ezért is voltunk túlzottdeficit-eljárás alatt az utóbbi években, igaz, ennek közvetlenül nem éreztük semmilyen hátrányát. (...)

Összességében tehát kevés valós indok látszik a gazdasági szabadságharc kipattanásának hátterében, annál több az ellentmondás (például, hogy a szigorúbbnak tartott EU-val maradtunk »barátságosak«). Korábban lehetett egyezkedni az IMF-fel, amit az is mutat, hogy a 2009-es hiánycélt illetően is rugalmas volt, bő egy százalékpontos lazítást hagyott jóvá az előző kormánynak a külső feltételek romlásával. Egy új, készenléti megállapodás pedig korántsem jelentett volna olyan mértékű beleszólást a magyar ügyekbe, mint a hitelcsomaggal kapcsolatos folyamatos egyeztetési kényszer.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfelejtette
2010. október 07. 16:29
"A mai napig nem derült ki, konkrétan mi vezetett a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalások júniusi megszakadásához." Konkrétan az, hogy elfogyott a bubimentes ásványvíz. Ott voltam, láttam az egészet.
Hajdú
2010. október 07. 14:42
Tisztában vagytok azzal, hogy nem hitelfelvételről van itt szó, hanem hitelkeretről? (Ami azt jelenti, hogy ennek erejéig _később_, _ha_ akarunk, vehetünk fel hitelt. Ez meg arra jó, hogy piacokat már az a tudat is megnyugtatja, hogy ha minden kötél szakad, akkor is tudunk forráshoz jutni. Magyarán csökken a kockázatunk, csökken a kamatunk.) Tehát nem további eladósodásról van szó, ezt értsétek meg, hanem egy lehetőségről. Az más kérdés, hogy akarunk-e az IMF-fel egyezkedni. (Akartunk, csak nem sikerült megegyezni.) A tévhitek eloszlatása végett szóltam.
hátakkor
2010. október 07. 12:06
szerződés van, kötelező konzultáció, vágod..
denever
2010. október 07. 11:24
"A mai napig nem derült ki, konkrétan mi vezetett a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalások júniusi megszakadásához." a józan paraszti ész. csak mostanában ez keveseknek adatik meg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!