Budapest, nyílt város

2010. augusztus 22. 17:43

Akármennyire is nem tetszik ez sokaknak, Budapest Magyarország leginkább reprezentatív városa, kapunk a világ felé, és sok Magyarországra látogató számára az egyetlen hazai úti állomás.

2010. augusztus 22. 17:43

Budapest mai formájában leginkább a XIX. század fellendülő időszakában élő, öntudatos, a világ változásaira érzékeny, sikeres polgárság keze nyomát viseli, az ő szellemi értékeiket jeleníti meg, az ő elveik megtestesülése. Ebből a szempontból a Buda és Pest szembeállítása is értelmét veszti: a budai és a pesti polgár számos ízlés- és attitűdbeli különbsége ellenére ezekben az értékekben osztozott. Ennek legszebb bizonyítéka maga Buda és Pest, ahol az egy időben épült részek városrendezési és esztétikai alapjai igen hasonlóak. Egy külföldi máig nem tud automatikusan különbséget tenni, hiszen nem érzi a bennszülöttek számára belháborús okként felfogható finom különbségeket, hanem ugyanazt a reformkori építészeti megoldásoktól a Bauhausig tartó elemekből összeálló arculatot látja (talán csak néhány monumentális neoklasszikus részt érez kivételnek). Ez az az egységes filozófia, amit a Budapesttel foglalkozó kortárs politikusok képtelenek megérteni.

Pedig nekik kellene pótolniuk a Budapestet létrehozó réteget, amely nincs többé, mert útban volt a XX. század totalitárius, kollektivista rendszereinek, ezért megnyomorították, kisemmizték, kitelepítették, szellemi örökségét felszámolták. Helyettük ma árvalányhajas (Nagy-) Magyarországról álmodozók vannak, akik viszont azóta sem tudják megbocsátani a szabadelvű sokszínűséget, és azóta sem ismerik a nagyvárosi lét pozitívumait, meg szocialista egyenlősítők, akik gyűlölik a nagypolgári pompát és gazdagságot. Ezért a mai Budapest-politikusok minden áron új, soha nem látott rendet akarnak teremteni, Budapest alkotóinak szellemisége ellenében. Sőt, legtöbbjük, legyen jobb- vagy baloldali, esetleg ifjú hippi, valójában büntetné a fővárost, mert puszta létezése élő cáfolata téveszméik nagyjának.

Építőinek szándéka szerint ez a város nagyszabású, egységes, logikusan összeálló szerkezetű. Még ma is látszik, pedig egy világháborúban megostromolták, egy forradalomban utcai harcokkal volt tele, utána pedig egyenesen a városközpontnak vezettek több autópályát, és hogy ezek elférjenek, kibontották és lukká alakították teljes háztömbök földszintjét (lásd árkádosítás), a portálokat pedig síküveglapokra és acélvázakra cserélték. A következő főpolgármester az ugyanilyen dilettáns hibákat csak akkor tudja elkerülni, ha felismeri azokat a természetes egységeket, amikben Budapest létrehozói gondolkodtak, és az ő elveik mentén halad tovább, de mai tudással és technológiával.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tauglich
2010. augusztus 23. 07:00
"Helyettük ma árvalányhajas (Nagy-) Magyarországról álmodozók vannak, akik viszont azóta sem tudják megbocsátani a szabadelvű sokszínűséget, és azóta sem ismerik a nagyvárosi lét pozitívumait, meg szocialista egyenlősítők, akik gyűlölik a nagypolgári pompát és gazdagságot." Megjegyzem, 1920 és 1944 között a mindenkori magyar kormányok képviselőiként "árvalányhajas (Nagy-) Magyarországról álmodozók" irányították a székesfővárost (Ripka Ferenc, Huszár Aladár, Karafiáth Jenő stb stb), ami bizony a korszak európai színvonalának megfelelően fejlődött tovább ezekben az években is, köszönhetően többek között a kiegyezés után létrehozott Fővárosi Közmunkák Tanácsának, mely zavartalanul működött 1948-as megszűntetéséig. Demszky húsz év alatt nemhogy a közmunkatanácsot nem volt képes újragründolni, de még a Horthy-kor huszonnégy évének székesfővárosi teljesítményéhez sem mérhető a tevékenysége. Talán nem is annyira paradox módon Demszky több rombolást hajtott végre a dualizmus-kori Budapest városszövetében, mint a Kádár-kor a hatvanas-hetvenes években, melyre ő rendesen rátett még néhány lapáttal, ahelyett hogy legalább orvosolta volna azokat a problémákat. Tallián Miklós tökdilettáns írása alapján is könnyedén megállapítható, hogy nem csak az urbanisztikához nincsen lövése, de méltó folytatója a fővárosi Szadi-holdudvar érzelmi alapon nyomatott közbeszédének, mely kiválóan kendőzte közel két évtizeden át Demszky tökéletes impotenciáját.
tevevanegypupu
2010. augusztus 23. 02:36
Ja igen, lepcsohazi emberkent eszembe jutott: nincs liberalis sokszinuseg, szabadelvuseg. Liberalizmus van magyar modra, amit nehany szelsosegesebb esetben akar fasisztanak is nevezhetnenk..
tevevanegypupu
2010. augusztus 23. 02:33
Budapest lerobbant, koszos es lehangolo, es ennek senki nem orul. Valoban EZ a varos reprezentalja Magyarorszagot, szoval jo lenne, ha valaki vegre elkezdene torodni vele.
Öreg
2010. augusztus 22. 22:02
TaTa86: Tiád az igazság! A családból én is csak dicséreteket hallottam!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!