Alkotmányos rémálom

2010. augusztus 12. 07:32

Az alkotmánybíróság politológiai önképzőkörként, a végrehajtó hatalom alkalmi tanácsadójaként folytatja a jövőben működését.

2010. augusztus 12. 07:32

„A konszenzus helyreálltával megszűnnek azok az idők is, amikor minden baromságot népszavazásra kellene bocsátani, szó nincs róla, Bihari alkotmánybíró szerint egyenesen »hatalmas kockázattal járna«, Boross-Pozsgay szerint is, éspedig pont azért, mert a kormány ellen használható, lásd épp a Fidesz ún. szociális népszavazását; úgyhogy magát a népszavazást mint intézményt is jól leépítik. Akárcsak az alkotmánybíróságot, amely egyfajta politológiai önképzőkörként, a végrehajtó hatalom alkalmi tanácsadójaként folytatja a jövőben működését.

Az Alkotmánybírósággal a fő gondot az alkotmányelőkészítő bizottság két tagja különbözőképpen fogalmazta meg: míg Boross Péter szerint »most nagyon demokratikusan bárki, akármilyen kóbor gondolatokkal, ügyek százaival eláraszthatja ezt a komoly testületet«, Pozsgay úgy látja, az AB »gyakorlatilag alkotmányozó testületté lépett elő«. Az első problémát nyilván kiiktatja majd az Állampolgárok Kóbor Gondolatait Kiszűrő Testület, a másodikat az, ha Pozsgay átfutja az AB eddigi történetét és újraolvassa azt az alkotmányt, amit most át akar írni.

A két ex két konkrét rémálmot is előhozna: Boross a korporatív kétkamarás parlamentet, Pozsgay pedig vesszőparipáját, a közvetlen államfőválasztást - már csak az hiányzik, hogy a parlamenti képviselő bármikor visszahívható legyen, mint egy Toyota.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2010. augusztus 12. 18:02
Seres nevéhez híven mehetne csaposnak. Bár így is ömlik belőle a hülyeség. Lehet, hogy cikkírás előtt bekapott, oszt most böfögi fel?
bmucsai
2010. augusztus 12. 14:54
Ime a javasolt alkotmányból egy részlet: " 3.§ A kormányzat semmilyen módon nem szólhat bele a piaci folyamatokba, a gazdaság életébe, és nem feladata a társadalom működésének alakítása. 4.§ A polgárok adóbefizetései kizárólag az állam honvédelmi, nemzet- és közbiztonsági, valamint igazságszolgáltatási feladataira fordíthatók. 5.§ A sajtó szabad. Az Országgyűlés nem hozhat törvényt a média működésérő " Súlyos ellentmondást érzek a 4.§ és a 3. és 5. §-ok között. Egyfajta etatista felfogás húzódik meg benne, ami felháborító! Helyesen: 4.§ A polgárok fegyvereikkel megvédik biztonságukat és igazságot is szolgáltatnak. Ezért Adózniuk nem kell. Talán így!
Serio
2010. augusztus 12. 08:47
Komolyan, ezek már nem is próbálkoznak értelmes okfejtés látszatát kelteni. A hűséges nyáj így is mindent elhisz amit leírnak... A végén felvázolt "alkotmány" pedig... Tudom hogy ezt nem kabarénak szánták, de... ami kirajzolódik belőle, az a szélsőséges neoliberális gondolkodásmód fergeteges paródiája. "4.§ A polgárok adóbefizetései kizárólag az állam honvédelmi, nemzet- és közbiztonsági, valamint igazságszolgáltatási feladataira fordíthatók. " Oké, és mi van a vízgazdálkodással, úthálózattal, iskolákkal, kórházakkal, stb? Jaaa, értem, mindent magántulajdonba. A szegények nem mehetnek majd ki az utcára, mert nem tudják kifizetni az utcahasználati bérletet, és vizet sem ihatnak, mert a vízkészlet, a talaj-, és esővizet beleértve a Rotschild Bank kizárólagos és elidegeníthetetlen tulajdonát képezi. "5.§ A sajtó szabad. Az Országgyűlés nem hozhat törvényt a média működéséről." Jah, egy újságírónak JOGA VAN ahhoz, hogy hazudjon, rágalmazzon, ostobaságokat terjesszen, megalázzon és tönkretegyen embereket, akár politikai, akár vagyoni indíttatásból. Azért újságíró! Sajtószabaccság! Előre vörös testvérek!
nyoooc
2010. augusztus 12. 08:40
Nézzük, Seres alkotmánya hogyan működött az előző ciklusokban: 1.§ Magyarország: köztársaság. Nagyon sokszor elmondták, még sorszámmal is ellátták. Önmagában semmit sem mond. 2.§ A Magyar Köztársaságban az egyénnek veleszületett joga van szabadságához, magántulajdonához és boldogsága kereséséhez. Mindenki önmagáért felel. Ez már érdekesebb, az egyén veleszületett jogaival. Beszéljünk arról, hogyan érvényesült pl. a gyülekezési szabadság? Vagy a vallásszabadság? Vagy beszéljünk a magántulajdonról? Pl. az évtizede kiméretlen osztatlan közös földtulajdonokról? A boldogság kereséséhez való jog, mint önálló jog, kissé nehezen értelmezhető. :) 3.§ A kormányzat semmilyen módon nem szólhat bele a piaci folyamatokba, a gazdaság életébe, és nem feladata a társadalom működésének alakítása. Hmmm. Az ÁFA-visszaigénylések visszatartása? (Mondjuk ez a tulajdonhoz való jogot is érinti.) Trükközés az adó mértékével? Közvetlenül a választások előtt csökkentés, aztán meg növelés? A centralizált (és agyonbürokratizált) pályázati rendszer? Egyébként ha mindez nem feladata az államnak, akkor minek? Javaslom a szerzőnek egy eddig lakatlan szigeten teremtse meg a kormányzat nélküli államot... 4.§ A polgárok adóbefizetései kizárólag az állam honvédelmi, nemzet- és közbiztonsági, valamint igazságszolgáltatási feladataira fordíthatók. Autópályaépítésre, iskolákra (azokra nem sokat), kórházakra (na azokra se sokat) is költött az előző kormányzat, csak a példa kedvéért. Seres rendszerében mindezeket mindenki saját maga oldaná meg. Megnézném. Inkább mégsem... 5.§ A sajtó szabad. Az Országgyűlés nem hozhat törvényt a média működéséről. Gondolok a Magyar Hírlap elleni állami bojkottra, mint a sajtószabadság kiteljesítésének jó kifejező eszközére. De a legszebb a szabályozatlan médiáról való elképzelés, ami annyit tesz, a médiának mindent szabad, azaz Seres László bármit megtehetne... Szerintem Seres László egyelőre ne menjen alkotmányjogásznak. Megnyugtatásul: én sem megyek annak. :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!