Orbán alkotmánya

2010. június 23. 11:48

Az alkotmányos berendezkedés jelenlegi formája nem szentírás - mindenesetre ezt üzeni Sólyom újra nem jelölése.

2010. június 23. 11:48

„Orbán Viktor nem szeretne évekig huzakodni a Legfelsőbb Bíróság, vagy az ügyészség vezetőjének személyéről - Sólyom László ugye sosem egyeztetett a pártokkal, mindig maga jelölt, s ez a módszer most igencsak lassítaná azt a nagy változást, amelyet a Fidesz beígért a kampányában. Mégis: lett volna rá mód, hogy Orbán Viktornak megfelelő ember kerüljön a legfőbb közjogi méltóság birtokába és Sólyom László is elegánsan távozhasson: a kétharmad ugyanis felhatalmazza a Fideszt az alkotmány módosítására. Ha elvették volna a köztársasági elnöktől a jelölések jogát, s átrakják a parlamentébe, Sólyom László, még ha fel is kérik, nyilván önként vette volna a kalapját.

A pohár viszont üres, pedig tiszta víz az most már nagyon kellene bele - s ez már bőven túlmutat azon a konkrét kérdésen, hogy ki lesz az elnök. Ideje lenne megtudni, hogy mit tervez a kormánypárt az alkotmányos berendezkedéssel, benne, annak csak részeként pedig a köztársasági elnöki funkcióval. Tisztább lenne a képlet, ha először átalakítanák a struktúrát: ha gyengébb, tisztán reprezentatív elnököt akarnak, nosza! Vegyék el az államfőtől azokat a jogokat, amelyeket a jelenlegi alkotmány nem véletlenül biztosít számára: mondjuk a kinevezések, a politikai és alkotmányos vétó jogát. Egyenesebb lenne így, mint a jogokat látszólag meghagyni, de odaültetni egy pártembert, aki remek diplomataként csodásan reprezentál ugyan, de kompetencia hiányában aligha él az alkotmányos vétó eszközével, a politikaival pedig biztosan nem: saját, kétharmados pártja törvényeivel szemben miért is tenné?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tbb
2010. június 23. 17:28
No akkor, hogy valaki a posthoz is hozzászóljon: Számomra egy biztató üzenet, hogy a HV-tól jön.
Barney
2010. június 23. 15:08
Kedves figyellek. Talán okosabb lenne ha hallgatnál. Unalmas amit csinálsz, nem veszed észre.? Én nem sértegetni akarlak, neked is lehet véleményed, de ideje lenne észrevenni, hogy a Ti időtök lejárt. Folyton ugyanazt ismételgeted. Egyfolytában csak kötözködsz. Légyszíves fejezd be. Ha meg írsz akkor annak legyen értelme. Maradok tisztelettel.
nemlehetmas
2010. június 23. 12:02
A Gyurcsány-kormány alatt elkövetett - és alig leplezett - törvénysértések sora a rendszerváltáskor és azt követően kialakított alkotmányos rendszer gyengeségeire is rámutatott. Ebben pedig Sólyom Lászlónak, mint az Alkotmánybíróság első elnökének nagyon komoly felelőssége van. Ahogy Zétényi Zsolt fogalmazott: "AB-elnöki státusában a miniszterelnökét meghaladó, csaknem törvényhozó, jogrendszerépítő, (láthatatlan) alkotmányozó hatalma volt. Ekkora kell legyen a felelőssége is. Ő írta le: „A mindig részleges és szubjektív igazságosságnál a tárgyi és formális elvekre támaszkodó jogbiztonság előbbre való.” (11/1992. (III. 5.) AB) A rendszerváltozás rendszerét sokak, tudós emberek véleménye szerint is meg kell haladni, mert súlyos romlásba vitte az országot. Ezt személyi változásokkal is ki kell fejezni…"
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!