Szerény káderpolitikai javaslat

2010. május 21. 14:02

A kormány olyan, mint egy nagyvállalat. Elnökét szabad választáson jelölik és szavazzák meg. Azonban utána már nincs demokrácia.

2010. május 21. 14:02

„Megy az össznépi latolgatás a Fidesz kormányzatalakító terveiről. Rögtön bocsássuk előre: abban, amit a Népszava úgy összegez: "Minden eddiginél központosítottabb kormányzás ígérkezik", önmagában semmi kivetnivaló nincs. Ugyanis a kormányzás szervezeti értelemben nem demokratikus műfaj. S nem is kell, hogy az legyen. Demokráciának az országban és pártrendszeren belül kell uralkodnia. Olyan értelemben például, hogy az állam és a pártok vezetőit demokratikusan, többségi akarattal választják és azok, hatalomra jutván, a kisebbségben maradtak jogait is respektálják. Viszont a kormány olyan, mint egy nagyvállalat. Hierarchikus rangsorpiramis. Elnökét (vezérigazgatóját) szabad választáson (tulajdonosi taggyűlésen, részvényesi közgyűlésen) jelölik és szavazzák meg. Azonban utána már nincs demokrácia.

A csúcspolitikus (topmenedzser) a beosztottait (minisztereit, államtitkárait) nem alulról választatja, hanem felülről kinevezi. Ő veszi fel, ő rúgja ki. Egyszemélyi módon, hatalmi szóval. A kormányülés (általában a kormányzás) nem önképzőköri klubdélután. Van nagyfőnök, vannak kisfőnökök és beosztottak. Természetes, hogy jogilag – ha akar – a nagyfőnök (vagy az őáltala kijelölt ember) abba is beleszólhat, hogy a kisfőnök kit vesz fel munkatársának. Lehet azon vitatkozni, jó-e, hatékony-e, ha még a főportás-helyettes személyéről is a vezérigazgatóság dönt. De a személyi kérdésekben fenntartott vétózás lehetősége nem vitatható el a csúcsvezetéstől. Ettől még nem lesz semmiféle diktatúra.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marós
2010. május 22. 07:16
Várjuk meg, míg beiktatják az új kormányt, és elkezd működni. Azok, akik a szoc-lib éra alatt, olyan vadul, nyalták a talpát a hatalomnak minden kormánymozdulatért, legyen az egy nevetséges blöff, vagy országellenes intézkedés, most ne mondják meg, hogy mit kellene, a mélységesen leromlott ország felemelkedése érdekében tenni.
Marx
2010. május 22. 03:43
Látom, nem sokat olvastál tőlem, különben tudnád, hogy a demokrácia nem hierarchia. Nem kevernéd össze a rendet a diktatúrával.
balbako_
2010. május 21. 17:14
Magyarán a miniszterelnök egy személyben felel a politikájáért és ehhez olyan szervezetet hoz létre amit pártja (vagy koalíciós társa(i)) megengednek. Ezt eddig is tudtuk. A kormányszerkezetét illető balliberális hisztéria része a baloldal jelenlegi politikájának. Nekik erre futotta!
drienovác
2010. május 21. 16:38
köszönjük a hozzászólást, emlékezzünk csak, ki kérte az édasapját, hogy ha lehet, maradjon távol az autópálya építésektől? és kinek a volt cégei kaptak folyamatosan megbízásokat az uralma alatt a kormányzattól több milliárd értékben?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!