Adócsökkentés: mikor, hogyan és miből?

2010. május 18. 14:30

Az 52-fajta adó helyett elég lenne 10-12, azzal is be lehetne szedni a szükséges adóbevételt.

2010. május 18. 14:30
„A béreket terhelő adókra ráférne a csökkentés, hiszen volna miből, de itt is érdemes megfontolni egy-két dolgot. Amire biztosan lehet számítani a bérterhek mérséklése után, az a költségvetési bevételek csökkenése. A nagyvállalatok - különösen amelyek erőfölényes piaci helyzetben vannak - nem feltétlenül fogják bővíteni a foglalkoztatásukat ennek következtében. Számukra sokkal fontosabb a tőkeköltségek alakulása és a termékeik iránti kereslet változása. Mivel komoly konkurenciával nem kell szembenézniük, valószínűleg »lenyelik« az adócsökkentést, s termékeik ára nem fog csökkenni, viszont a profitjuk, és ezáltal a külföldre utalt jövedelmük nőni fog. (...)

A magyar adórendszer közismerten bonyolult, a külföldi vállalkozók ezért hazánkat nem adóparadicsomnak, hanem ellenkezőleg, »adópokolnak« tekintik. Nyilvánvaló, hogy az 52-fajta adó helyett elég lenne 10-12-fajta: azzal is be lehetne szedni a szükséges adóbevételt, és érvényre juttatni a gazdasági vagy társadalmi szempontból fontos ösztönzőket. Reméljük, hogy a radikális egyszerűsítés már jövőre meg fog valósulni.

Érdemes szót ejteni a kiterjedt körű és mértékű adókedvezményekről is. Ezek nagyságát a vállalati mérlegbeszámolók alapján mintegy ezermilliárd forintra lehet taksálni. Az adók mérséklésével párhuzamosan fontos lenne ezen kedvezmények jelentős megnyirbálása. Így lehetne a szükségből erényt kovácsolni, hiszen az engedmények csökkentése egyszerre teremtene forrást az adók mérséklésére és tenné normatívvá az adózást a kivételek felszámolásával.” 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bmucsai
2010. május 19. 09:28
Nagyon egyetértek a cikk írójával. Először a kedvezmények megszüntetése kell, hogy megtörténjen. A termelő (terméket előállító) vállalatok esetén egyes esetekben hagynék ideiglenesen kedvezményeket. Kereskedelem, szolgáltatás esetén nem. Sürgősen szükség lenne egy erős állami tulajdonú bankra a hitelpiac befolyásolása céljából. Egyáltalán értelmetlennek tartom, hogy a pénzügyi műveletek haszna külföldi kezekbe kerüljön. Külföldi leanybankok, külföldi érdekeket szolgálnak, nem a magyar gazdaság érdekeit. A vámunió okán a nálunk fejlettebb gazdaságok árúcikkei eláraszják az országot, tönkretéve a hazai ipart. Ez ellen csak alacsony adókkal, olcsó hitelekkel, alul értékelt valutával lehet védekezni. Ezt addig kell csinálni, amíg a gazdasági fejlettségünk ki nem egyenlítődik a fejlett országokéval. Utána beléphetünk az euro övezetbe.
denever
2010. május 19. 08:08
...egy kulcs, mind fölött...
elfelejtette
2010. május 18. 21:09
"Így lehetne a szükségből erényt kovácsolni, hiszen az engedmények csökkentése egyszerre teremtene forrást az adók mérséklésére és tenné normatívvá az adózást a kivételek felszámolásával." /agree, 10 eve ezt pofazom, megsem ez tortenik, hanem a rendszer tovabbi bonyolitasa, es ennek megmagyarazasa, hogy ez most miert fontos. Azt meg hellyel-kozzel meg tudnam erteni, hogy miert magasak az adok, a kiadasi oldal merete ebbol a szempontbol egyaltalan nem mellekes, de hogy ez a szisztema miert kell, hogy kotelezoen bonyolult, minnel komplexebb legyen, arra nem erkezett elfogadhato valasz. Leszarom a lobbikat, egyszeru rendszert akarok!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!