„Miközben az MSZP – mint párt – érdeke az lenne, hogy legalább a választásokig kitartson a néma undor időszaka, az elmúlt napokban Gyurcsány Ferenc és Szili Katalin üzengetése már a publikumnak is jelezte: robbanás közeli állapotba került a szocialista párt.
A bomba tehát ketyeg, szerintem azonban időzített: méghozzá közvetlenül a választási vereség utáni hetekre, hónapokra. Akkor kell észnél lenni mindenkinek, aki részese kíván lenni a 2010 utáni szocialista politikának, az események ugyanis – tapasztaltuk már többször - nagyon könnyen átléphetnek szereplőkön. Április után új időszámítás kezdődik a pártban, s ma még tényleg nem tudható, hogy ennek a helyzetnek kik lesznek a jó és rossz fiúi. Gyurcsány és Szili neve már elhangzott, de az idősebb generációból Kiss Péter, Kovács László és Szekeres, míg a fiatalabb korosztályból a most taktikusan háttérbe húzódó Botka László, vagy a kampányhoz arcát adó Mesterházy sem esélytelen bármelyik szerepre. Ahogy az is elképzelhető, hogy a kormányzati kudarcok miatt Gyurcsány, vagy az elhibázott kampányért Mesterházy ellen fordul az MSZP tagsága, pont annyira reális ma még az ellenkezője is, az, hogy valamelyiküket vállukra emeli és megváltóként kezeli a következő kongresszus. Mint ahogy a párt hosszabb belső válsága, esetleg agóniája is a forgatókönyvek között szerepel – ha ez bekövetkezik, annak egy komoly nyertese biztos lenne: a kormányzó Fidesz (ugyanakkor Orbán Viktor pártja akár segíthet is abban, hogy hamar rendezze a sorait az MSZP: ha az első hónapok erős konfliktusokat hoznak, az ostromlott várban hamar dönteniük kell a szocialistáknak az irányításról).
Egy lehetőség van, amiről már sokszor és sokan beszéltek, és ami eddig mégsem következett be, s amit most sem tartok valószínűnek: ez pedig az MSZP szakadása.”
Az Union Berlin szurkolói nehezen viselték csapatuk döntetlenjét a Bochum ellen.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 11 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Silcon
2010. március 03. 22:58
Az eddigi pártszakadások tanulsága: hiába a nagynevű alapítók, anyagi háttér nélkül esélytelenek. Szakadás akkor lesz, ha az üzleti háttér is szakad, ki ebben, ki abban lát nagyobb fantáziát. Esetleg az üzleti háttér ejti a csődöt mondott "nagy öregeket", akik megalakítják a Munkáspárt II-t.
Az, aki az MSZP-SZDSZ következő lépéseit mindig a pénz irányából következtette ki, igen nagy találati arányt ért el. Most sincs másképp.
Az SZDSZ esetében Petőék nyíltan kimondták, hogy vége. Nem fektetnek be egy sikerre esélytelen üzletbe.
Mikor robban az MSZP? Semmikor. A szar nem robban. :)) Amúgy meg éppen az a helyzet velük, mint az SZDSZ-szel, még ha nevük eltűnne is a politikai palettáról, mit sem érnénk vele. Az az áporodott szellemi bűz, a romlásnak ama virágai, amiket létrehoztak az elmúlt évtizedekben, itt maradnak velünk. A rontás szelleme nehezen irtható ki. Csak akkor bírnánk vele, ha megfogadnánk Szolzsenyicin ajánlását: mindenki kezdje magán a mentális forradalmat.
Gyurcsány nem fogja megúszni büntetőeljárás nélkül, s a megfelelő parlament KI IS ADJA!
Ezzel (és háta mögött az őszödi beszéddel, valamint a tolvaj kormányzással) végleg kiesik a politikai szereplők közül.