Digitális bennszülöttek: hogyan lehet szót érteni velük?

2010. február 04. 13:46

Táborozó gimnazisták döbbenettel élték meg, hogy a táborhelyen nincs térerő; azt hitték, csak vicc.

2010. február 04. 13:46
A most felnövekvő gyerekeket nevezik digitális bennszülötteknek is. Ők azok, akik már az után születtek, hogy elindult az első webszerver a CERN-ben (1991), sőt talán az után is, hogy elküldték az első sms-t Finnországban (1993). Mindaz, amit nekünk a kommunikációról, az információáramlásról meg kellett tanulnunk, számukra adottság. Az ősszel táborba vittem egy csapat gimnazistát, akik jeges döbbenettel élték meg, hogy a táborhelyen nincs térerő; amikor először mondtam nekik, hogy nem lesz, azt hitték, csak viccelek.(...)

Az, amit mi gyakran csak üres mantraként mondunk el, hogy nem a lexikális ismeret, hanem a tudás megszerzésének a képessége a fontos, számukra evidencia. Miközben a közoktatás nyögve-nyelve bírkózik azzal, hogy ne csak ismereteket tanítson és kérjen számon, hanem képességeket és kompetenciákat is, a gyerekek nem nagyon értik, minek megtanulni azt, amit egy tizedmásodperc alatt köp ki a Google vagy a Wikipedia. (...) Egészen más az elképzelésük a szellemi tulajdonról: nem csak könnyeben használják fel, alakítják át értelmezik újra a másét, de a sajátjukat is gond nélkül adják közre.

 

Vannak más, nem feltétlenül pozitív (vagy csak nekem nehezebben emészthető) változások is. A diákjaim elképzelése a magánéletről, az úgynevezett privacyról radikálisan más, mint az enyém. És nem csak annyiban, hogy számukra elképzelhetetlen, hogy a telefonjuk ki legyen kapcsolva, vagy ne nézzék meg az e-mailjeiket naponta többször. Ha végignézzük, milyen képeket tesz fel magáról egy fiatal az iWiW-re, milyen videókat tölt fel a YouTube-ra, azt látjuk, hogy bennük nem élnek olyan gátlások, amelyek számunkra adottak és egyértelműek. A szerelmek és szakítások bejelentésének helye a közösségi oldal és a Twitter, a titkos napló helyébe pedig a bárki által elolvasható énblog lépett. Az elmúlt időszak botrányos iskolai esetei közül több úgy bukott ki, hogy a telefonnal készült videót valaki feltette a webre. Nem valószínű, hogy mostanság több iskolai balhé lenne, mint korábban, az viszont biztos, hogy ma sokkal nagyobb nyilvánosságot kapnak ezek.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
teglagyarimegallo
2010. február 04. 19:29
Nem tudom, túlélnék-e, de el kell őket vinni a Retyezátba egy hétre.
kanpalisoda
2010. február 04. 16:32
"Egészen más az elképzelésük a szellemi tulajdonról: nem csak könnyeben használják fel, alakítják át értelmezik újra a másét, de a sajátjukat is gond nélkül adják közre." Csak tudnám, hogy adják közre azt, amit meg sem tanultak! Meg azt sem értem, minek közreadni, mikor ott a Google, meg a Wikipedia
betyár
2010. február 04. 16:30
"a gyerekek nem nagyon értik, minek megtanulni azt, amit egy tizedmásodperc alatt köp ki a Google vagy a Wikipedia. (...)" Az még csak rendben van, hogy gyerekek nem értik, de hogy a tanáruk sem, az elég szomorú:((
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!