A pénz beszél: bejelentették a 2030-as és a 2034-es labdarúgó-világbajnokság helyszíneit!
A 2030-as tornát Spanyolország, Portugália és Marokkó rendezi közösen, míg 2034-ben a Közel-Keleten lesz a világ szeme.
A nyári uborkaszezonban, amikor a játékosok nagyrésze már valamelyik tengerparton a jól megérdemelt pihenőjét tölti, leginkább egy dolog foglalkoztatja igazán a labdarúgás világát, az átigazolási piac. Elemzésünk.
Röpködnek a hírek font- és eurómilliókról, sztárjátékosokról, titokzatos háttérmegállapodásokról vagy éppen bombameglepetésekről. Kimeríthetetlen témát szolgáltatnak a sporttal foglalkozó médiumok számára a különböző átigazolási pletykák. Ezek a hangok a futball Eb ideje alatt kicsit csendesebbek, de teljesen nem tűnnek el.
Ilyenkor minden futballista próbál százszázalékosan hazája nemzeti csapatára fókuszálni, kizárva minden külső ingert, de az ügynökök nem pihennek. Zajlanak folyamatosan a tárgyalások, egyezkedések egy-egy játékos jövőjéről.
Vajon az Eb-n játszó sztárjátékosok mennyire tudják kizárni az átigazolási pletykákat?
Nézzük a kiváló teljesítményt nyújtó angolokat! Az, hogy Harry Kane-nek a legfontosabb az angol válogatott minél sikeresebb szereplése, nem nyomja el azokat a hangokat, hogy távozik a Tottenhamtől. Mellette számtalan játékos hívta fel magára a figyelmet a Háromoroszlánosoktól, akikért már azóta több nagy klub is versenyben áll.
Itt van például az Aston Villa fiatal üdvöskéje Jack Grealish, aki mára az angol labdarúgás egyik legnagyobb ígéretévé nőtte ki magát, így nem csoda, hogy a Manchester City háza tájáról már 100 millió fontos ajánlatról hallani.
Manchester vörös felében sem tétlenkednek, ők már az Eb alatt szerződtették Jadon Sanchot sajtóértesülések szerint 85 millió euróért. A fiatal támadó ifjú kora ellenére 137 tétmérkőzést játszott és 50 gólt rúgott a Borussia Dortmund színeiben.
Az, hogy az átigazolási piac milyen fontos szerepet játszik egy játékos karrierjében, arra a legjobb példa az olasz válogatott egyese, Gianluigi Donnarumma esete. Ő az Azzurik táborát hagyta el azért, hogy orvosi vizsgálaton tudjon részt venni a PSG szakembereinél. Ez régen szentségtörésnek számított volna egy éppen futó kontinensviadal közepén, de mára teljesen természetessé vált.
Az utóbbi évtizedekben megszokhattuk, hogy a nyári tornák nagy mértékben befolyásolták az aktuális transzfereket. Legyen szó világ- vagy Európa-bajnokságról, a labdarúgás nagyszínpada mindig egy hatalmas kirakat, ahol a játékosok megmutathatják tudásukat.
Egy-egy játékos értéke akár az egekbe is szökhet egy kiemelkedő szereplés esetén.
De vajon ez a mai napig így van? Mára annak az esélye, hogy olyan játékos tűnjön ki a tornán, akit előre egyik játékosmegfigyelő sem ismert szinte elképzelhetetlen. Annyi scout és elemzőprogram figyeli folyamatosan a csapatokat, hogy mire jön az Eb, szinte az összes játékos képességét ismerik. Ezek a tornák arra a legjobbak, hogy a potenciálisan kiszemelt játékosokat élesben is meg tudják tekinteni, illetve szereplésükkel ráerősítsenek, vagy éppen rácáfoljanak a hozzájuk fűzött reményekre.
Ha valaki mégis úgy tesz le meghatározó teljesítményt, hogy azt előre nem nagyon várták tőle, akkor is kicsi az esély, hogy egyből szerződést kínál neki egy nagy klub. Ehelyett az a megszokott, hogy a torna után is monitorozzák a teljesítményét, és ha hosszútávon is tudja hozni az elvárt szintet, akkor rácsapnak a csapatok. Egy igazi aranyhalatma már nagyon nehéz egy Eb-ről kipecázni, senki sem mer bevállalni egy “ismeretlen” igazolást pusztán 3 meccs alapján.
Kik lehetnek az idei Aranyhalak?
Mikkel Damsgaard, a 20 éves támadó középpályás nem ismeretlenként érkezett a tornára. A fiatal játékos már az olasz első osztályú Sampdoria-ban is jó teljesítmény nyújtott az elmúlt szezonban, de igazán mindenki a dánok, Belgium, illetve Oroszország utáni mérkőzése után figyelt fel rá, ahol csapata egyik meghatározó játékosa volt. Nem csoda, hogy különböző Premier League klubokról hallani, amelyek szívesen látnák a következő szezontól a csapatban.
Patrik Schick, a Bayer Leverkusen támadója szintén meghatározó teljesítményt nyújtott az Európa-bajnokság alatt a cseh csapattal. Két csalódást keltő római szezonja után először a Lipcsében majd a Leverkusenben kezdte újra megtalálni a góllövő cipőjét, de igazán az Eb-n robbantott nagyot, ahol öt mérkőzésen öt gólt szerzett. Ezzel valószínűleg jó pár csapat figyelmét felkeltette ismét.
Folytathatnánk a sort a hollandok szintén kiváló teljesítményt nyújtó jobb védőjével, Denzel Dumfries-sel, az ukránok játékmesterével Mykola Shaparenko-val, de nem szabad megfeledkezni a magyarok egyik legmasszívabb játékosáról, Szalai Attiláról sem, aki már az Eb előtt is felkeltette több klub figyelmét a Fenerbachéban nyújtott remek teljesítményével. Ázsióját valószínűleg még tovább emelte a kontinenstornán mutatott formája alapján, hiszen a magyar válogatott egyik legjobbja volt.
Meglepetés igazolásokat az utóbbi időben már egyre nehezebben eredményez, de az átigazolási díjakat markánsan képe megemelni egy-egy jó szereplés.
Bombaigazolások nagy tornák után
Nézzük meg korábbról azt top hét játékost, akiknek sikeres szereplése felpörgette a nullák számát későbbi leigazolásuknál.
A holland válogatott kiválósága Rafael Van der Vaart remek teljesítményt nyújtott a 2010-es tornán, ahol a csapatával egészen a döntőig menetelt. Ez felkeltette a Tottenham Hotspur figyelmét is, akik az átigazolási piac utolsó napján szerződtették 8 millió fontért.
Gianluca Zambrotta úgy érkezett a 2006-os tornára, hogy a szezon végén kirobbant a bundabotrány a Juventusnál, és nem lehetett tudni mi lesz a csapat, illetve a játékosok sorsa a következő szezonra. Ennek ellenére Zambrottának és a komplett olasz válogatottnak sikerült a tornára koncentrálni és meg is nyerték a világbajnokságot. Ezzel ki is harcolt magának egy szerződést a Barcelonánál, ami 14 millió eurót fizetett a játékjogáért.
A 2010-es torna után a Real Madrid nagy bevásárlást tartott, hiszen leigazolták 36 millió euróért az argentinok sztárját Angel Di Mariát a Benficából, illetve a németek karmesterét Mesut Ozilt 15 millió euróért a Werder Bremen csapatából.
A Bayern Münchenben nevelkedő Toni Kroos már a bajor csapatnál is kiemelkedő játékosnak számított, de nagy áttörés a 2014-es vb győzelem hozta meg számára, ami után a Real Madrid szerződtette is 30 millió euróért.
A 2014-es vb-n, az ominózus Chiellini-féle harapás miatt nem sok szerephez jutó, de a Liverpoolban remek teljesítményt nyújtó Luis Suarezért a Barcelona jelentkezett be és vásárolták ki az angoloktól, nem kevesebb mint 65 millió fonttért a torna után.
A 2002-es vb gólkirálya, illetve vitathatatlanul legnagyobb sztárja Ronaldo, a brazil fenomén volt. Már a korábban a világ legjobb csatárának választott dél-amerikainak még tovább nőtt a népszerűsége, miután a Real Madrid leigazolta a torna után potom 46 millió euróért.
Szerencsétlen igazolások, amelyek csalódással végződtek
Sikert sikerre halmozó bombaigazolások után, most vegyünk sorba pár olyan játékost, akik ugyan remek szerződést harcolt ki maguknak – főként ügynökeiknek köszönhetően – sikeres szereplésük után, a beléjük fektetett deviza milliók azonban nem fialtak nagyot, mivel nem nagyon brillíroztak.
James Rodriguez
A kolumbiai támadó középpályás a 2014-es világbajnokságon robbant be, amikor csapatát a negyeddöntőig juttatta, megrúgta a torna gólját és elnyerte az aranycipőt is hat góllal. Teljesítményével felhívta magára a Real Madrid figyelmét, akik még azon a nyáron le is igazolták 63 millió euróért. Válogatottja játéka szinte teljes mértékben ráépült, mivel kiemelkedett a keretből, új csapatában azonban olyan játékosok mellett, mint Cristiano Ronaldo, Modric vagy Benzema nem ő volt a csapat központja, így nem is igazán tudott érvényesülni.
Marcos Rojo
Szintén a 2014-es világbajnokságon tűnt fel az ezüstérmes Argentína védelmének egyik legbiztosabb pontjaként. A torna után a Manchester United szemelte ki és hozta is el 16 millió fontért a Sporting együttesétől. A Vörös Ördögöknél azonban nem igazán tudta a tornán mutatott formáját szállítani, utolsó éveiben szinte alig kapott játéklehetőséget, jelenleg a Boca Juniors csapatát erősíti.
El Hadji Diouf
A 2002-es világbajnokság meglepetéscsapatának húzóembere a tornán egészen a negyeddöntőig jutott, utána pedig Liverpoolba költözött 10 millió font ellenében. A várakozások ellenére azonban első szezonjában csak három gólig jutott, majd a következő években az angol első és másodosztály gyengébb csapatai között ingázott visszavonulásáig.
Kleberson
A technikás brazilt, aki kulcsszerepet vállat válogatottja 2002-es VB győzelmében, a Manchester United igazolta le még a torna évében 6,5 millió fontért. Itt azonban csak 20 mérkőzésen lépett pályára két év alatt és hasonló kaliberű csapatban később sem jutott szóhoz. Manchesterből a Besiktashoz igazolt, majd visszatért Brazíliába, végül az amerikai elsőosztályból vonult vissza 35 évesen.
Ingyen igazolható játékosok kezdő tizenegye
Végezetül összeállítottuk azoknak a játékosoknak a kezdő csapatát, akiknek a nyáron lejár a szerződésük és szabadon igazolhatók. Addig álljunk persze féllábon, amíg ezekhez a játékosokhoz ingyen jutna hozzájuk következő csapatuk, már, ha lesz ilyen egyáltalán, mert bizonyosan sokan maradnak eddigi klubjuknál, méghozzá vaskos összegekért. Lássuk tehát az idén ingyen igazolható klasszisok nem akármilyen válogatottját.
A névsor: Gianluigi Donnarumma, Sergio Ramos, Jerome Boateng, David Alaba, Julian Draxler, Javi Martinez, Georginio Wijnaldum, Memphis Depay, Sergio Aguero, Diego Costa, Lionel Messi.
Nyitókép: MTI/AP/Andre Penner