Súlyos bizonytalanságot okoz a franciákban, hogy nincs felelőse a Notre-Dame pusztulásának

2019. április 19. 15:54

Jó látni, hogy a tűzeset megmozdította a magyarokat is. Interjú.

2019. április 19. 15:54
Novák Katalin
Novák Katalin
Pesti Srácok

Ön ismert Franciaországhoz fűződő jó kapcsolatairól. Hogyan élték meg a franciák a Notre-Dame kiégését?

Sok francia ismerősömmel beszéltem, és azt mondhatom, Franciaország gyászol. A francia társadalmat végletekig lesújtotta, ami történt. Ugyan sok francia templom ellen történt már támadás, kisebb-nagyobb károkozás az utóbbi időszakban, de az, hogy a Notre-Dame ott lángol Párizs közepén, hogy helyrehozhatatlan károk keletkeztek, hogy évekig nem is lehet majd bemenni az épületbe, és senki nem tudja mi is következik ezután, komoly bizonytalanságot okoz. A talán önmagán is túlmutató veszteségérzet mellett a franciákban nagyon sok kérdés merült fel, amelyek megválaszolatlanok. Bizalmatlanok is, mert attól is tartanak, soha nem fog kiderülni, mi is állt a tűzeset hátterében. A média és egyes politikusok egyébként is igyekeznek a társadalmat feszítő konfliktusokat felszín alatt tartani. Ha eltussolják a tűzeset körülményének vizsgálatát, az csak tovább erősíti a feszültséget és a gyanakvást. Segítene, ha megneveznék a felelősöket, hiszen valamilyen formában bizonyosan voltak.

Mi, magyarok, hogyan segíthetünk?

A magyar kormány már felajánlotta segítségét, de azóta is érkeztek további, nemcsak pénzbeli felajánlások. Volt például, aki a munkáját, szakértelmét ajánlotta fel. Jó látni, hogy a tűzeset megmozdította a magyarokat is, és az emberek most nem arról vitáznak, hogy megengedhetjük–e magunknak, hogy a gazdagabb Franciaországot támogassuk, hanem azon gondolkodnak, miben, hogyan tudnának segíteni.

Elég mozgalmas időszak következik a magyar közéletben. Mégis, szabad az ünnepek alatt politizálni, politikával foglalkozni?

A Húsvét mindenki számára egy lehetőség, hogy a hagyományos népszokásoknál, gasztronómiai élvezeteknél többet adjon. Minél nagyobb a zaj körülöttünk, annál nehezebb alkalmat találni a befelé és Isten felé fordulásra a mindennapokban, így akinek sikerül akár csak egy rövid időre is elmélyülnie és elcsendesednie a Nagyhéten, az megerősödhet hitében, önmagában. Húsvétkor a feltámadást ünnepeljük, ami a saját közösségeink számára is lehetőséget jelent a lelki felemelkedésre. Ha az a kérdés, minek van helye ebben az ünnepkörben, akkor a napi dzsungelharcnak, ami a politika sajátja, nincs keresnivalója. Személy szerint magam is próbálok rátalálni a belső csendre, amire kiváló alkalmat ad, ha a családommal együtt tudunk lenni. Ezt kívánom mindenki másnak is, hogy szeretteik körében tölthessék ezeket a napokat. És hogy gondoljunk azokra is, akik hiányt szenvednek: szeretetből, emberségből.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 165 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ntlaszlo
2019. április 20. 23:48
Most azt vetették be, hogy: "A sajtóban olyan feltételezések jelentek meg, amelyek szerint egy számítógép hibája is hozzájárult a történtekhez. A Le Parisien című újság szerint a kezdeti tűzriasztáskor a gép félrevezethette a tűzoltókat." https://index.hu/kulfold/2019/04/20/kesz_csoda_hogy_meg_all_a_notre-dame/ Tehát 1. Tény, hogy a tűzoltók későn értek oda. Ezt eddig hülye videókból próbáltuk kihámozni. 2. Valaki próbálja a számítástechnikára kenni. Ami akár jogos is lehetne, de inkább 10-20 éve volt jellemző. Itt alapvetően vannak jeladók és vevők, és ezeknek többszörösen biztosított átviteli csatornái. Ezt akármilyen szintig lehet bonyolítani - ld. az újabb autók érintős műszerfalát, elektronikáját - de itt sokezerszer tesztelt biztonsági rendszereknek kell lenniük. Vajon ez volt a rendszer első hibája? Ha igen, azt nem hiszem el. Ha nem, miért nem javították ki.
antioxi
2019. április 20. 17:50
Szimbólikus, hogy "ebben" a Franciaországban történt egy ilyen tűzeset. A felelősöket az állami intézmények környékén kell keresni, ti. Franciaországban a templomok állami tulajdonban vannak.
gyaloggos
2019. április 20. 16:23
ANNYI írás jelent meg, nyilatkozat hangzott el a Notre- Dame leégése okán, hogy már irritáló! NAGYON sajnálatos valóban, DE! A KERESZTÉNYSÉG nem egyenlő Notre Dame! EZ a hozzászólás nem Novák Katalinnak szólt !
gyaloggos
2019. április 20. 16:19
A HELYZET AZ, hogy Franciaországban mindjárt csak bizonytalanság uralkodik! 1./ MI lesz a többi mintegy 500 templom renoválásával? 2./ MI LESZ a német - francia kapcsolatokkal, pláne Merkel után, bár nem olyan rózsás a helyzet ma sem, mint ahogyan azt láttatni, látni akarják! ÉPPEN az FT-ben olvasható erről egy elemzés! 3/ MI LESZ az EP második székhelyével, Strasbourggal? 4./ STB...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!