Norman Stone: „A magyar nép eleget szenvedett”

2016. június 01. 13:38

Putyin és a szélsőjobb profitál Európa kelet-nyugati megosztottságából, ezért pedig Angela Merkel is felelős – tudtuk meg a Danube Institute Európa jövőjéről szóló konferenciáján. Norman Stone professzor, Margaret Thatcher egykori külpolitikai tanácsadója és Jeszenszky Géza volt külügyminiszter beszéltek Magyarország, Közép-Európa és az Európai Unió viszonyáról. Tudósításunk.

2016. június 01. 13:38
Hóvári Balázs

Az Európai Unió jövőjéről szervezett konferenciát a Danube Institute a Magyarság Házában. A pénteki eseményen főként brit és magyar politikai veteránok a finanszírozási problémák és a bevándorlási válság tükrében beszéltek az unióról. Ugyanakkor Nagy-Britannia EU-ból való kilépéséről (Brexit) és annak lehetséges következményeiről is vitáztak a Danube Institute vendégei.

Jeszenszky Géza, az Antall-kormány egykori külügyminisztere, volt washingtoni, norvégiai, valamint izlandi nagykövet és Norman Stone brit történész, Margaret Thatcher volt külpolitikai tanácsadója, oxfordi professzor Közép-Európa és az EU kapcsolatáról beszéltek, ezen belül is Magyarország szempontjait figyelembe véve.

Jeszenszky: a Kelet-Nyugat megosztottságból Putyin és a szélsőjobb profitál

„Közép-Európa szellemi és gazdasági értelemben Nyugat-Európához tartozik”, nem pedig Kelethez – kezdte Jeszenszky Géza. Ilyen értelemben a szovjet blokkhoz tartozás egyfajta abnormális állapot volt, amelynek 1989-es megszűnésével „az emberek reménykedtek abban, hogy visszatérhetnek a régi rendhez, a nyugati kötődéshez”. Az atlanti szövetség mellett akartak dönteni. „A mézeshetek után azonban csalódniuk kellett” – mutatott rá Jeszenszky. A rendszerváltás folyamata ugyanis nem volt elég gyors és szembesülni kellett a kapitalizmus mellékhatásaival, a jövedelemkülönbségekkel és a munkanélküliséggel. Ezzel párhuzamosan az oroszok fokozatosan újjáépítették befolyásukat a régióban, ennek egy jele volt az is a diplomata elmondása szerint, hogy amikor Oroszország 1993-ban be akart lépni a NATO-ba, egyedül a közép-európai országok vétóztak. Jeszenszky arra is kitért itt, hogy Közép-Európa gazdasági ereje nem mérhető Oroszországéhoz, hiszen a pénzügyi válság is igen erősen érintette régiónkat, erős a keleti energiafüggőségünk, valamint például az oroszok elleni embargónak is nagyon negatív gazdasági hatásai voltak, főleg Magyarországra nézve. 

A Nyugat politikája pedig nem igazán támogató a magyarok szemében és ez nem csak az embargó kérdésénél nyilvánult meg – emelte ki Jeszenszky. Ez a kép Magyarországon már az 1956-os események miatt is kialakult, amelyet sokan úgy értelmeztek, hogy a nyugatiak jóváhagyták a szovjetek beavatkozását. A közelmúlt eseményei ráadásul csak erősítik ezt a fajta Kelet-Nyugat megosztottságot – fűzte tovább a gondolatmenetet Jeszenszky. Ez a bevándorlással kapcsolatos reakciók különbözőségében, valamint a nyugati baloldali sajtó Közép-Európával kapcsolatos vádaskodásában is megfigyelhető a diplomata szerint. „Ebből a megosztottságból azonban senkinek nincs haszna, csakis Putyinnak, valamint a Közép-Európai radikális jobboldalnak” – mutatott rá. 

Tény, hogy a baloldal több európaiságot, több szabadságot szeretne, azonban Jeszenszky szerint a társadalom többsége nem fordult el az európai értékektől, tehát szó sem lehet „Hrexitről”, még akkor sem, ha a Jobbikban van támogatottsága az unióból való kilépésünknek – szögezte le Jeszenszky Géza.

Stone: Merkel is felelős a megosztottságért

„Magyarul beszéltem volna. De ez egy kínzás lett volna. És a magyar nép eleget szenvedett” – kezdte nevetve előadását a brit Norman Stone, méghozzá magyarul, aztán átváltott anyanyelvére. Önkritikus hangot megütve elítélően beszélt az angolok hozzáállásról, amelyet a bevándorlás kérdésében tanúsítottak.

1945 után nagy változások indultak a gazdasági pluralizmus és a szabadkereskedelem terjedése miatt: akár azt is gondolhatnánk Stone szerint, hogy azóta egy folyamatos liberalizálódás történik, de ez nincs így. Annak vagyunk szemtanúi, hogy „a politika éppen, hogy az 1930-as évekbe megy vissza”, és ezt most a Jobbik jelensége is igazolja. Innen nézve – jegyezte meg a professzor – talán kicsit naiv lépésnek tűnt Magyarország 2004-es felvétele az EU-ba. Habár néhány pozitívumot is lát – tette hozzá. Például „Orbán nagyon jól csinálta, hogy a bankok hatalmával kezdett valamit”, és a magyar mezőgazdaságban is lát potenciált, habár – elmélkedett – régen volt például magyar bor a brit piacon, most pedig már nincsen. 

A tanácsadó kedélyesen elmondott egy sztorit arról, miért van Merkelnek felelőssége a Kelet-Nyugat megosztottságban. „1991-ben Margaret Thatcher brit miniszterelnök egy németországi látogatásán megkérdezte: nem része a német karakternek, hogy azt teszik, amit a vezető mond?” A vendéglátók tiltakoztak, hogy ez már egyáltalán nincs így, ez egy modern hely, tanultak a múltból.

„De Thatchernek igaza volt” – vonta le következtetését Stone, és a menekültválsággal példálódzott. Amikor Angela Merkel arról beszélt, hogy jöjjenek be a menekültek, akkor látszott igazán mekkora felelőssége van a német kancellárnak. A menekültek jöttek, de „Merkel soha nem kérdezte, hogy a kelet-európaiak mit gondolnak erről”. Csak bírálta őket, hogy milyen szörnyű rasszisták – fogalmazta meg kritikáját Norman Stone Angela Merkel felé.

Összesen 77 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2016. június 01. 18:51
Fordítva ülnek a bilin. Egyelőre a probléma az, hogy Európa vezetőinek egy része hadat visel Európa ellen. Megszálló hadsereggel, erőszakszervezetekkel, propagandával, ahogy egy ádáz ellenfél teheti csak. És vannak akik védik Európát ezekre még inkább rárontanak.
Rák úr
2016. június 01. 17:12
Idióta ez a Jeszenszky. Először közli, hogy mennyire kurvára nyugatiak, vagy legalábbis nyugati kötődésűek vagyunk mind kulturálisan, mind gazdaságilag, majd hosszasan fejtegeti, hogy százezer szálon kötődünk Oroszországhoz. Hogy a magyar lakosság inkább nyugat-, mint oroszellenes, és hogy a gazdaságunk mennyire megsínyli az embargót. Természetesen a kötelező putyinozás sem maradhat el, mert arra mindig szükség van.
Tintamin
2016. június 01. 16:12
Kontroll nélkül öntött pénz ultrakorrupt diktatúrát szül: demokráciát is kellett volna exportálni, és ellenőrizni a magyar tolvajpártokat.
Tintamin
2016. június 01. 16:10
"ezért pedig Angela Merkel is felelős " Lásd: az ex-Origó és Lázár "Szomorú" János...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!