Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.
1848. március 15. méltán vonult be a történelemkönyvekbe, ez az egyik első olyan dátum, ami már általános iskolában megragad a kisiskolásokban. Ez önmagában pozitív, hiszen egy közösségnek, sőt egy nemzetnek csak akkor lehet fényes jövője, ha olyan, a hazafias szemléletet elsajátító, patrióta gondolkodású fiatalokat nevel, akik átérzik nemzeti ünnepeink súlyát, és kellően ismerik a magyar történelem folyományát, valamint helyzetünket mind a Kárpát-medencében, mind a nagyvilágban. Az ismeret viszont nem elegendő, a valódi tudást az jelenti, ha a magyar történelmi ismeretek mellett a jövő generációja elsajátítja a komplex gondolkodásmódot, amellyel kontextusában képesek értelmezni a múlt és a jelen eseményeit, tanulva az elődök hibáiból avagy jó döntéseiből.
Március 15. apropóján a forradalom kirobbanására emlékezve mégsem mehetünk el szó nélkül az azt megelőző reformkor mellett, hiszen habár a reformkori törekvéseket az 1848-49-es forradalom és szabadságharc teljesítette be, de az 1825 és 1848 közötti időszak reformkori vívmányai mind a mai napig hatást gyakorolnak a magyar gazdaságra.
Magyarország gazdasági fejlődésére a 19. században mindvégig rányomta bélyegét a Habsburgok birodalmi beavatkozása, hol előnyösen, hol hátrányosan. Igaz, a magyar nemzettudat – megjegyzem egyébként jogosan – elnyomóként aposztrofálja a habsburgokat, de végeredményben a tőkés gazdaság kialakulása annak köszönhető, hogy Magyarország a Habsburg-birodalmon belül az osztrák örökös tartományok okán egy gazdaságilag fejlettebb régióval alkotott egységet.
A Habsburg birodalmi gazdaságpolitikával szemben az első átfogó, valamire való koncepciót viszont a magyar liberális nemesi ellenzék tette le az asztalra, mindezt az 1840-es évek folyamán.
Miért 1825-től számítjuk a reformkort?
A rövid válasz: gróf Széchenyi István. A hosszabb válasz, hogy Széchenyi az 1825-27-es országgyűlésen ajánlotta fel egy évi jövedelmét a Tudós Társaság számára, amelyet ma Magyar Tudományos Akadémia néven ismerünk.