Egy budapesti templomnál látták utoljára, egy szír börtönből került elő az amerikai férfi
Travis Timmerman arról is mesélt, milyen volt hónapokig az Aszad-rezsim börtönében ülni.
Miután televíziós beszédében bírálja az ellenzék abszolút blokkoló álláspontját, bejelenti, hogy visszavonul a politikától.
Amikor Emmanuel Macron elnök 2022 májusában megnyerte második mandátumát, úgy vélte, hogy simán vezetheti Franciaországot a reformok felé. Ezt azonban felülírták a 2022. júniusi törvényhozási választások, amikor
Macron pártja és szövetségesei elvesztették a teljes parlamenti többségüket, így a francia államfő több fronton súlyos kompromisszumokra kényszerült.
A baloldali szövetség, a NUPES és a Marine Le Pen vezette szélsőjobboldali Nemzeti Összefogás erős ellenállásával szembesülve a kormánynak nincs más választása, mint hogy gyorsított eljárással, rendelettel fogadja el a főbb törvényeket és a 2023-as költségvetést.
Mindazonáltal a törvényhozókat nem lehet a végletekig megkerülni, legalábbis hosszú távon nem. A Saxo Bank jóslata szerint Macron kezdetben a parlament feloszlatásán, előrehozott választásokban gondolkodhatna. A közvélemény-kutatások szerint ez nem megoldás, mivel ez még mindig egy működésképtelen parlamenthez vezetne. Így az államfő megérti, hogy a következő négy évben politikai értelemben béna kacsa lesz, és nem tudja majd elfogadtatni a nyugdíjreformját sem.
A francia demokratikus rendszer megalapítója, Charles de Gaulle 1946-os és 1969-es példáját követve – a fenti előzményeket követően tehát – Macron váratlanul úgy dönt, hogy 2023 elején lemond. Televíziós beszédében bírálja az ellenzék abszolút blokkoló álláspontját, és bejelenti, hogy visszavonul a politikától.
Legbelül azonban nem mond le a hatalomba való visszatérés gondolatáról. Reméli, hogy támogatói és a csendes többség majd akkor visszahívják, amikor Franciaország politikai zűrzavarba kerül, ahogyan az 1958-ban De Gaulle esetében történt.
Macron lemondása megnyitja az Élysée-palota ajtaját a szélsőjobboldali vetélytárs Le Pen előtt,
Az euró megingását okozza, de végül az ellenkezőjét is, mivel a válságérzet egy szélesebb körű antipopulista koalíciót mozgósít az új vezetés alatt - a francia OAT államkötvények hozamai közelítenek a német kötvényekéhez.