Az adóparadicsomok betiltása megöli a magántőkét

2022. december 18. 01:39

Az OECD megegyezik abban, hogy 2023-ban agresszívebb álláspontra helyezkedik az adóparadicsomokkal szemben, és teljes tilalmat vezet be a világ legnagyobb adóparadicsomaira.

2022. december 18. 01:39
null

2016-ban az EU bevezette az adóparadicsomok feketelistáját, amely azokat az országokat vagy joghatóságokat jelölte meg, amelyeket "nem együttműködőnek" minősített, mert agresszív adóelkerülésre és adótervezésre ösztönöznek. Ez válasz volt a kiszivárgott Panama-iratokra, a több millió dokumentumot tartalmazó dokumentumhalmazra, amely gazdag magánszemélyek, köztük politikusok és sportcsillagok adócsalásait tárta fel.

A feketelistáról azonban - részben a hatékony lobbizásnak köszönhetően - a legnagyobb adóparadicsomok kimaradtak. Így a globális adóparadicsom ökoszisztémája továbbra is virágzik. És nem csak a tehetős magánszemélyek használják nagymértékben az adóparadicsomokat - egész iparágak, például a magántőke és a kockázati tőke is kihasználja az adóparadicsomi eszközöket, például az offshore feeder alapokat, hogy tőkét vonzzon a különböző adójoghatóságok külföldi befektetőitől.

Ahogy 2023-ban tovább mélyül a háborús gazdaság mentalitása, a nemzetbiztonsági prioritások egyre inkább az iparpolitika és a hazai iparágak védelme felé fordulnak.

Mivel a védelmi kiadások, a reshoring és az energetikai átállásba történő beruházások drágák, a kormányok minden rendelkezésre álló potenciális adóbevételi forrást felkutatnak, és találnak is néhány alacsonyan csüngő gyümölcsöt a menedékhelyeken működő adóelkerülőkben. Becslések szerint az adóparadicsomok évente 500-600 milliárd dollárba kerülnek a kormányoknak a társasági adóból származó bevételkiesés miatt. 

A gazdasági tanácsadók szerint az adóparadicsomok kevés gazdasági célt szolgálnak, amivel 2023-ban az OECD is egyetért, és agresszívebb álláspontra helyezkedik az adóparadicsomokkal szemben. Sőt, teljes tilalmat vezet be a világ legnagyobb adóparadicsomaira, például a Kajmán-szigetekre, a Bermudákra, a Bahamákra, Mauritiusra és a Man-szigetre.

A tilalom azt jelenti, hogy az OECD-országokban nem lehet vállalatfelvásárlásokat végrehajtani adóparadicsomokból származó tőkével, csak olyan OECD- vagy más országokból, amelyek elfogadják az OECD tőkére vonatkozó átláthatósági standardjait, amelyek magukban foglalják az automatikus információcserét, a tényleges tulajdonosok nyilvántartását és évenkénti országjelentést.

Az Egyesült Államokban a tőkenyereségként adózó átvitt kamatot is átvezetik a rendes jövedelembe. Az uniós adóparadicsomok betiltása és az Egyesült Államokban az átvitt kamatok adóztatására vonatkozó szabály megváltoztatása az egész magántőke- és kockázati tőkeágazatot megrázza, az ökoszisztéma nagy részét leállítja, ami a tőzsdén jegyzett magántőke-befektetési társaságokat 50 százalékos értékcsökkentéssel sújtja.

Piaci hatás a SAXO szerint:

Az iShares Listed Private Equity UCITS ETF 50 százalékkal esik

 Vissza az előrejelzésre.

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kondoros
2023. január 10. 23:37
Kokas Ignácnak van egy képe: Szent György miután legyőzte a sárkányt - amely még a múlt évezredben készült, 1975.-ben. A sárkány utáni állapot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!