Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Észak-Macedóniában akkora lett a légszennyezés, hogy a terhes nőket hazaküldik a munkából. A szabadban végzett munkák időtartamát korlátozzák, egyes napokon tilos a sport.
Az észak-macedón kormány eddig is tisztában volt az ország légszennyezettségének mértékével, az azonban talán még őket is meglepte, hogy a svájci IQAir minőségvizsgáló technológiai vállalat legújabb jelentése szerint a főváros a múlt héten a világ harmadik legszennyezettebb levegőjű települése lett a kirgizisztáni Biskek és a pakisztáni Lahor után.
A Szkopjéban mért adatok a levegőben szálló mérgező anyagok tekintetében huszonnyolcszorosan haladják meg az Egészségügyi Világszervezet által megállapított küszöböt – ezek között vannak azok a mikrorészecskék, amelyek a tüdőbe és a véráramba is bekerülnek. Az elképesztő méreteket öltött légszennyezettség
A közvetlen kiváltó okok között az elöregedett autópark, a gyakori szemétégetés és a háztartási, fatüzelésű kályhák használata szerepel.
A kormány most drasztikus intézkedéseket jelentett be Szkopjéban és az ország három másik városában. Vasárnap és a magas légszennyezettségű napokon nem rendezhetnek sporteseményeket, de az egyéb szabadtéri tevékenységeket is tiltják. Az építkezési és hasonló, szabadban végzett munkálatok időtartamát napi hat órára csökkentik, a terhes nőket és a 60 év felettieket pedig felmentik a munkavégzés alól. Ezzel egy időben bővítik a hajléktalanellátó-rendszer kapacitásait, és növelik a sürgősségi ellátás teljesítményét is.
Az alapprobléma változatlan marad, sőt nagyobb lesz: a tél beköszöntével ugyanis drasztikusan kezd nőni a fatüzelésű kályhák használata, amely tovább ront az amúgy is katasztrofális helyzeten.
Fotó: Légszennyezettség Pakisztánban (MTI/EPA/Sahzaib Akber)