Robert Fico találkozott Orbán Viktorral és egyből leszögezte: „Szlovákia és Magyarország »élettere« az Unióban van”
A szlovák miniszterelnök világossá tette: Szlovákia sem támogatja Ukrajna NATO-tagságát.
Szlovákia légterének ideiglenes védelmét kérte Csehországtól szombaton Prágában Jaroslav Nad szlovák védelmi miniszter.
Jaroslav Nad, miután tárgyalt Jana Cernochová cseh védelmi miniszterrel, újságírók előtt kijelentette: Szlovákia légterének védelmébe a lengyelek is bekapcsolódnak. Csehország a következő hetekben tárgyalni fog Szlovákiával a segítségnyújtás feltételeiről, mutatott rá Cernochová közleményében.
Szlovákia az Ukrajna elleni orosz támadás megindítása után előkészületeket tett arra, hogy mihamarabb befejezze az orosz gyártmányú MiG-29 vadászgépek használatát hadseregében. Az orosz gépeket amerikai vadászgépek váltanák fel, de ezeket a hozzáférhető információk szerint csak két év múlva kapja meg Szlovákia.
Magyarországra is fenyegetést jelent, hogy kiderült, Szlovákia képtelen megvédeni a légterét, számolt be a Makronóm korábban.
„Nad miniszter úr levelet, kérvényt adott át nekem, hogy bizonyos ideig biztosítsuk a Szlovák Köztársaság légterének védelmét. Most a feltételekről fogunk tárgyalni” – közölte a cseh védelmi tárca vezetője.
A szlovák tárcavezető szerint Csehország, Szlovákia és Lengyelország közös projektjéről van szó. „Nagyon hálás vagyok azért, hogy a csehek és a lengyelek hajlandóak felelősséget vállalni légterünk védelméért” – jelentette ki Jaroslav Nad.
Mariusz Blaszczak lengyel védelmi miniszter áprilisi szlovákiai látogatása után nyilatkozott arról, hogy a lengyel F-16-os vadászgépek a szlovák légtér védelmekor lengyel repülőterekről szállnának fel. Szükség esetén a lengyel vadászgépeket Szlovákiában is elhelyezhetik. A szlovák védelmi minisztérium június elején azzal kapcsolatban bejelentette, hogy a lengyel-szlovák tárgyalások már folyamatban vannak, s Pozsony hasonló tárgyalásokat kezdeményez Csehországgal is.
Szlovákia négy évvel ezelőtt 14 darab F-16-os vadászgépet rendelt az Egyesült Államoktól. Az eredeti tervek szerint Pozsonynak az első gépeket már az idén meg kellett volna kapnia, de az Egyesült Államok jelezte, hogy alkatrészhiány miatt a szállítások késni fognak.
(MTI, Makronóm)