Kína semleges marad, de azért támogatni fogja Oroszországot az új hidegháborúban

2022. március 02. 10:35

Az elmúlt napokban sorban jelentették be a különböző súlyú és méretű szankciókat, amelynek hatására a globális részvények és a rubel is zuhanni kezdett. A kínai megfigyelők szerint az eddigi szankciók inkább szimbolikus jelentőségűek, amely jelentős károkat nem okoznak a helyi gazdaságban.

2022. március 02. 10:35
null

Kínai vélemények szólnak arról, hogy Kína támogatni fogja Oroszország gazdaságát a lehetséges nyugati szankciók hatásaival szemben. Sőt, a megszólított elemzők szerint, Oroszország a több éves előkészületek után ki fogja bírni a nyugati szankciókat.

Szerintük

Oroszország erős kapacitással és ellenálló képességgel rendelkezik ahhoz, hogy ellenálljon az amerikai és az EU szankcióinak, mivel gazdasága megtanult alkalmazkodni az évek óta tartó szankciókhoz.

Már lépéseket is tett a javarészt Európába irányuló energiaexportjának diverzifikálására, és a kínai elemzők szerint, ennek folytatása a jelenlegi a globális energiahiány közepette nem fog különösebb nehézségekbe ütközni.  

Rendkívül alacsonynak tartják annak valószínűségét, hogy Oroszországot esetleg elvágnák a SWIFT fizetési rendszertől, amelyet a szankciócsomagok "nukleáris lehetőségének" nevezik.  Oroszország 2014 óta fejleszteti az SPFS nevű alternatív üzenetküldő rendszert, mint a SWIFT alternatíváját, amely a hírek szerint mára, belföldi fizetéseinek körülbelül egyötödét kezeli. Ennek a lépésnek hosszú és rövidtávú hatásairól már írtunk a Makronómon.

Ez a szankció megfoszthatja Oroszországot az energiaexportból származó bevételeinek 40 százalékától, de egyben összeomlással fenyegetné az európai energetikai rendszert.

Az elmúlt napokban sorban jelentették be a különböző súlyú és méretű szankciókat, amelynek hatására a globális részvények és a rubel is zuhanni kezdett. A kínai megfigyelők szerint

az eddigi szankciók inkább szimbolikus jelentőségűek, amely jelentős károkat nem okoznak a helyi gazdaságban, a tőkepiaci lépések pedig a befektetők átmeneti idegességét tükrözik.

A szankciók első tétele nem irányult sem konkrét iparágakra, sem az orosz gazdaság magjára, így a hatásuk minimális.

A Biden-adminisztráció javasolta az új technológiák exporttilalmának kiterjesztését és az orosz vállalatok dollárhoz való jutásának akadályozását. A kínaiak szerint az Egyesült Államok esetleges új technológiai exporttilalma korlátozhatja az orosz katonai, űrhajózási és energiaszektor nyersanyag- és felszerelés-ellátását, azonban 2014 óta már a Nyugat feketelistára tette az orosz katonai és csúcstechnológiai vállalatokat. Így továbbra sem világos, hogy

az Egyesült Államok tud-e embargójával további nyomást gyakorolni Oroszországra.  

Megfigyelők szerint Európa számára jelenleg lehetetlen lenne megszabadulni az orosz földgáztól való túlzott függéstől, tekintettel a tartós globális hiányra. Ez a képesség attól is függ, hogy az Egyesült Államok mennyire képes majd helyettesíteni Oroszország földgázexportját.  

A kínaiak már arról írnak, hogy Oroszország diverzifikációs erőfeszítéseket tesz az alternatív piacok feltárása érdekében. Növekszik a Kínába irányuló olaj és a földgáz exportja. Februárban a China National Petroleum Corp (CNPC) és az orosz Gazprom megállapodást írt alá az orosz Távol-Keletről származó gáz adásvételéről, amely szerint Oroszország évente 48 milliárd köbméterre emeli a Kínába irányuló gázexportot.

A fenti kínai véleményt alátámasztja a Kommerszant orosz lap is, amely pár napja adta hírül, hogy

az elkövetkező öt évben a kétszeresére, mintegy 100 millió tonnára emelnék a Kínába irányuló szénexportot.

Ez lehetőséget teremt Kínának, hogy csökkentse az Ausztráliából érkező szénexportot. Oroszország tavaly emelte az indiai exportját 40 millió tonnára. A teljes orosz szénexport jelenleg 214 millió tonna.

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zolizolizoltan
2022. március 03. 18:02
Ki írta ezt a hülyeséget? Kína még 10 évig csendben akar maradni, nagyon rosszul jön neki Putyin háborúja. A meglevő, Kína felé irányuló gázvezetéken több gázt nem lehet szállítani. Kb 5 év kell az új gázvezeték kiépítéséhez. Kína ezért tavaly október óta LNG-t vesz az USA-tól. Ennyit a gázról. Másrészt gáz és olaj nélkül az orosz export Belgium szintjén van. Kínának nem érnek semmit az orosz gazdasági kapcsolatok. Ellenben Nyugathoz annyira kötődik a nagy áruforgalom és a tőke export-importja, hogy Kínának továbbra is elsőszámú partnere Nyugat lesz. Azt a füle mellett engedte el a szerző, hogy Kína elítélte Ukrajna integritásának megsértését.
dr Justice
2022. március 03. 18:02
Abban biztos lehet mindenki, hogy Kína nem fogja hagyni elbukni Oroszországot, mert akkor már teljesen egyedül maradna a világhatalmi elittel szemben. Kivár, és ha úgy látja, beleszól. Ne jussunk el ideáig, mert az nekünk szívóág lesz.
kambala
2022. március 03. 18:01
Oroszországnak számtalan lehetősége lett volna a modernizációra , elb..ták . Az arab tevehajcsárok is jobban fektetek be az olaj és gáz áraból , pedig ott is van habzsi-dőzsi.
nocens
2022. március 03. 18:01
Oroszorszag gazdasagilag Brasilia szintjen van. Az ukran haboru koltsegeit lehet, hogy elviselik, de a gazdasag teljes atallitasa Kina fele eveket fog igenybe venni. Es ezzel Oroszorszag orokre elvesziti nagyhatalmi statuszat a vilagban. Megis hogy fog kinezni egy nalanal 10x nagyobb, gazdasagilag pedig sokkal gyorsabbam fejlodo orszag “csatlosakent”?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!