Egy budapesti templomnál látták utoljára, egy szír börtönből került elő az amerikai férfi
Travis Timmerman arról is mesélt, milyen volt hónapokig az Aszad-rezsim börtönében ülni.
A legidősebb munkavállalójuk már több, mint 60 éve náluk dolgozik, ő még tanoncként került a céghez – mesélte a GANZ Kapcsoló- és Készülékgyártó Kft. egyik tulajdonosa, Szabó Gergő a Trend FM Fejlődik a hazai című műsorában, aki, ha kell, maga is beáll a szerelősor mellé. Így válik high-tech, zöld nemzeti bajnokká a nagy múltú magyar multi, ahol sikerült megóvni az évtizedek alatt összerendezett tudást.
Szűcs Bettina Erika cikke a Makronómon.
A vállalat alapjait több, mint száz éve, 1919-ben rakta le két mérnök, név szerint Szabó Miklós és Mátéffy József. 1950 körül kezdődött meg a kisfeszültségű készülékek, kapcsolók, kioldók gyártása, majd 1968-ra a GANZ KK Kft.-nek már 1800 munkavállalója volt.
A következő ugrás 1993-ban volt, amikor magyar magánszemélyek befektetésével létrejött a Ganz Kapcsoló- és Készülékgyártó Kft. mai formája. Megkezdődött a nagyszériás gyártás, a termékek tervezése egyedi igények alapján. Szabó Gergő szerint kiváló alapokkal dolgozhattak, így lehetővé vált új munkaerő foglalkoztatása. Elmondása szerint az egyszerű gondolkodás sokszor átsegítette őket a nehézségeken;
A jelenlegi tulajdonosok 2017-ben lehetőséget kaptak arra, hogy befektetőként továbbvigyék a céget. Így a vállalat új növekedési pályára lépett: néhány év alatt a cégből cégcsoport lett. Nem utolsó szempont, hogy nagy előnyük egy nemzetközi vállalattal szemben, hogy rugalmasabbak. Szabó Gergő szerint „a rugalmasságot kivéve egy nemzetközi cégnek mindenből több van”, így például jobb az ellátottság, olcsóbb a beszerzés, illetve nagyobb sorozatok gyártása lehetséges.
A vállalatnak ma 20 országban 70 viszonteladó partnere van. Ahogy azt az ügyvezető kiemelte, a nemzetköziség nagyban segített nekik abban, hogy megismerjék a nevüket nem csak Európa-szerte, de Ázsiában, sőt még Afrikában is. A fejlődésük menetét illetően pedig sokat köszönhetnek a Zöld Nemzeti Bajnokok programban való részvételüknek. A cégvezető elárulta, hogy a véghezvitt fejlesztésekre támogatás nélkül valószínűleg nem kerülhetett volna sor. Mint mondta, egy komplex technológia-fejlesztés történt az egész céget érintően: az energiahatékonyságot, illetve az elektromobilitást növelték. Ahogyan Gergő fogalmazott: „a technológiai színvonal nem csak éveket, hanem évtizedeket tudott ugrani a fejlesztéseknek köszönhetően.” A tulajdonosok nagy büszkesége, hogy
A gyártás színvonalának emelkedése mellett továbbra is a fenntarthatóságra és a pénzügyi megtakarításaik megtartására is törekednek. A Kft. vezetőinek felfogása szerint a tudatos fogyasztás „helyes törekvés egy jobb világ érdekében.”
Az elektromos autók megjelenésével szükségessé vált az alapinfrastruktúra fejlesztése is (töltők, energiatárolók). Az újabb és újabb ötleteknek köszönhetően változatos projektek valósulnak meg, Szabó Gergő szerint „nincs két egyforma.”
A cég egyik büszkeségeként említhető, hogy a legidősebb munkavállalójuk már több, mint 60 éve náluk dolgozik, aki akkoriban még tanoncként került a céghez. A cég és annak jó hírnevéhez való elköteleződésüket bizonyítja, hogy volt arra is példa, hogy nem csak Szabó Gergő, de a családja is a szerelősor mellett állt egy határidős projekt időbeli teljesítése érdekében. Az ügyvezető szerint nem mindenhol természetes az, hogy a tulaj is beáll a szerelősor mellé, de az ő esetükben ez még egy csapatépítési programnak is megfelelő volt. A bajtársias és eredményfókuszált közegben keményen küzdenek azért, hogy minél nagyobb és jobb márkanév legyen a GANZ KK.
„Szakmai ártalom”, hogy az ügyvezető önkéntelenül is keresi a különböző kapcsolókat. Mint említi, előfordul, hogy 50-60 évvel ezelőtti termékeket is cserélnek. Ilyenkor jóleső érzés tölti el őket, hiszen ez arról tanúskodik, hogy ennyi év után is őket választják. Náluk nincs „tervezett elavulás”: lehet, hogy ez pénzügyileg kevésbé gyümölcsöző, de Gergő szerint így tudnak bennük igazán megbízni a vevőik.
Ganz Vagon- és Gépgyár (Budapest): A Ganz MÁVAG az 1959-es formájában már nem létezik (1988-ban szűnt meg, leginkább a megrendelések hiánya és az adósság növekedése miatt), de a GANZ Kapcsoló- és Készülékgyártó manapság is foglalkozik vagonokhoz való alkatrészek gyártásával.
Ganz Villamossági Művek (Budapest): A Villamossági Gyár nagy múltra tekint vissza: 1878 és 2000 között létezett. Miután az alapító, Ganz Ábrahám elhalálozott, úgy a cég vezetésével Mechwart Andrást bízták meg, aki vállalta a feladatot. A vállalat villamos motorvonatok, illetve generátorok gyártásában volt érdekelt.
Ganz Danubius Hajó- és Darugyár (Budapest): 1907-ben alapított Laczkovits József és Mencsik János egy gőzkazán-építő céget. Az 1949-es államosítással beolvasztották az üzemet a Ganz Hajógyárba, itt később elkezdődött az 5 tonnás úszódaruk sorozatgyártása, majd 1951-től a cég Gheorghiu Dej Hajógyár lett. Több, mint 100 évig gyártottak hajókat a népszigeti gyárban.
Ganz Kapcsoló- és Készülékgyár (kezdetben Miskolc, majd Budapest): 1919-ben Szabó Miklós és Mátéffy József mérnökök alapítottak egy villamosipari vállalkozást, amit 1949-ben államosítottak. 1968-ban erőteljes technológiai fejlesztés indult, így a foglalkoztatottak száma elérte az 1800 főt.
Ganz Árammérőgyár (Gödöllő): Az árammérő-gyártás története Bláthy Ottó feltalálóhoz vezethető vissza, ő hozta létre az indukciós elvű, világszabadalmi védettséget kapott fogyasztásmérőt. Ezen termékek sorozatgyártásába a Ganz Árammérőgyár is beszállt.
Ganz Aprítógépgyár (Jászberény): 1949-ben, amikor a Ganz cégcsoport létrejött, még a tulajdonukban volt a jászberényi aprítógépgyár. Ma ez a cég a finn Fortaco cégcsoport kezében van. Kezdetben a Vagongyár foglalkozott aprítógépek gyártásával, de mivel hirtelen megnőtt a vagonok iránti igény, így nem tudtak lépést tartani az aprítógépek iránti kereslettel. Ott nem volt lehetőség bővítésre, így a Helykijelölő Bizottság 1950 tavaszán döntött arról, hogy a Jászság Fővárosában épüljön fel az új gyár.
További Ganz történelem: a háború áldozatává vált egységes Ganz történetéről és a Ganz KK történelméről.