Megszólalt Zelenszkij jobbkeze: Ukrajna hallani sem akar a békéről, meg amúgy se elég erősek épp
Kijev szerint hiányzik az erő, és a nyugati támogatás a béketárgyalásokhoz.
Kevesebb mint felére csökkentette Oroszország a dollárban denominált jegybanki tartalékait 2017-2018-ban.
Az Egyesült Államok abban az egyedülálló helyzetben van, hogy pénze, a dollár egy fő globális tartalékvaluta, amely a nemzetközi kereskedelem és a devizatranzakciók jelentős részének alapeleme.
A dollár széles körű használata a nemzetközi piacokon például lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy a pénzpiaci csatornákon keresztül befolyásolja külpolitikai céljait (hard power), és bizonyos reputációs előnyökkel is járhat (soft power).
E hatalom túlzott használata, vagy az azzal való visszaélés azonban arra kényszeríthet más szereplőket, hogy megpróbálják helyettesíteni a dollárral folytatott tranzakciókat.
Így például az Amerikával és az általa dominált nemzetközi pénzügyi rendszerrel nem elégedett országok Venezuelától Kínáig már évek óta törekednek arra, hogy dollár helyett tudatosan más pénzeket használjanak a kereskedésben, vagy éppen jegybanki tartalékként.
Jól látható, hogy Oroszország a korábbi évek szankcióit követően szintén erre az útra lépett és
amit aztán 2021-re tovább apasztott.
Lassan elérhetünk oda, hogy még kínai jüanból is többet tart az orosz jegybank, mint dollárból, ami egy geopolitikai eltolódást is jelenthet.
(MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)