Így készült az orosz jegybank a háborúra? Durván elfordultak a dollártól

2022. március 07. 18:59

Kevesebb mint felére csökkentette Oroszország a dollárban denominált jegybanki tartalékait 2017-2018-ban.

2022. március 07. 18:59
null

Az Egyesült Államok abban az egyedülálló helyzetben van, hogy pénze, a dollár egy fő globális tartalékvaluta, amely a nemzetközi kereskedelem és a devizatranzakciók jelentős részének alapeleme.

A dollár széles körű használata a nemzetközi piacokon például lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy a pénzpiaci csatornákon keresztül befolyásolja külpolitikai céljait (hard power), és bizonyos reputációs előnyökkel is járhat (soft power).

E hatalom túlzott használata, vagy az azzal való visszaélés azonban arra kényszeríthet más szereplőket, hogy megpróbálják helyettesíteni a dollárral folytatott tranzakciókat.

Így például az Amerikával és az általa dominált nemzetközi pénzügyi rendszerrel nem elégedett országok Venezuelától Kínáig már évek óta törekednek arra, hogy dollár helyett tudatosan más pénzeket használjanak a kereskedésben, vagy éppen jegybanki tartalékként.

Jól látható, hogy Oroszország a korábbi évek szankcióit követően szintén erre az útra lépett és

a jegybanki tartalékokon belül a dollárban denominált állományt egy éven belül 45-ről 20 százalék közelébe csökkentette,

amit aztán 2021-re tovább apasztott.

Lassan elérhetünk oda, hogy még kínai jüanból is többet tart az orosz jegybank, mint dollárból, ami egy geopolitikai eltolódást is jelenthet.

(MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sany Xepi
2022. április 20. 10:24
Annyira azért nem testvérek, de jól tudnak kárt okozni együtt a dollár és az euró mozgása, vagyis mozgatása. De Amerika ebben sem adta fel, habár ha megfigyelted az euró árfolyama mindig magasabb mint a dolláré. Ennek meg nem gazdasági teljesítmény az oka, hanem megalkotójának egyik fontos elszólása, hogy az euró úgy lehet versenyképes valuta, ha mindig magasabban van az ára mint a dollárnak. Ez szépen követhető is a mozgásába. A legnagyobb baj ebben, hogy ezt a veszteséget a kis országokkal nyeletik le.
airmax
2022. április 20. 10:23
Már megtörtént... Kína az oroszokkal a földgáz, és kőolaj műveleteket jüanban jegyzi... Azért azt még nem mondhatjuk, hogy a dollárvilág megszűnt... (sajnos) De előbb utóbb meg fog történni... Azért az tanulságos, hogy 2008 ban az európai bankokat nem más mint a fed húzta ki a csávából.... Tehát az euro és a dollár nem éppen külön valuta... (amikor indult akkor még eurodollárnak hívták... )
pipa89
2022. április 20. 10:23
Death to the Deep State! Az oroszok kiszálltak az amerikai vérszívó rendszerből és ezzel utat mutattak. Már Hugo Chávezre is érdemes volt figyelni, mert nyert az USA gazdasági terrorizmusával szemben. Kulcs volt az elnök elfogadottságának nagy mértéke a nép körében, ezért bármilyen mocskos eszközt is rántottak elő a szia és a non-governemant, nem mentek semmire, nem tudták a dollár alapú gazdaságot bevezettetni. Az amerikai "levegőből pénzcsinálás hatalmát", -ahogy dr. Drábik János nevezi - így lehet kinyírni. Putyin nem őrült, hanem nagyon is okos!!!!!!!!!!!!!! Mindent meg kell tennünk, hogy a gazdaságunkat a magyar utas fejlődési vonalon tartsuk, és hogy kezdjük meg mielőbb a függetlenedést, mert a függő helyzet kiszolgáltatottá tesz minket minden szempontból.
metálgitár
2022. április 20. 10:22
"a orosz tartalekok felét befagyaszzotta a nyugat" Ez biztosan nagyban hozzá fog járulni a nyugatba vetett bizalom megerősödéséhez. Ja, nem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!