Kína hibáztatja Amerikát, de higgadt semlegességgel reagál az új európai hidegháborúra

2022. február 24. 08:17

Kína egyelőre óvatosan nyilatkozik az orosz-ukrán konfliktus ügyében. Hivatalosan felszólították az összes felet, hogy folytassák a párbeszédet és a konzultációkat, és keressenek ésszerű megoldásokat. Az ország nem kívánja az egyik fél mellett sem letenni a garast, viszont a kínai sajtóban megjelentek érdekes vélemények is.

2022. február 24. 08:17
null

Wang Yi külügyminiszter telefonon beszélt Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel, és kijelentette, Ukrajna kérdésében tartják magukat ahhoz az állásponthoz, hogy

tiszteletben kell tartani bármely ország jogos biztonsági aggályait, egyben meg kell őrizni az ENSZ Alapokmányának céljait és elveit.

A megszólított szakértő szerint a nyugati országokkal folytatott megbeszélések sorozata után Oroszország ráeszmélt, hogy a nyugati országok nem küldenek csapatokat Ukrajna biztonságának megóvására, csupán gazdasági szankciókat vezetnek be Oroszországgal szemben.

Li Yonghui, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia Oroszország-kutatója szerint a „köztársaságok” Oroszország általi elismerése kulcsfontosságú lépés a NATO keleti terjeszkedésének megakadályozásában. Oroszország és a NATO közötti katonai konfrontáció valószínűleg hosszú távra elnyúlik, így feszültebb biztonsági helyzet alakul ki Európában.

A kínai Global Times portál kiemeli, hogy Kína szoros stratégiai kapcsolatokat ápol Oroszországgal, de

akár a legutóbbi helyzetről, akár a Krím-félsziget múltbeli kérdéséről van szó, Kína mindig semleges maradt,

és sürgeti a feleket, hogy a helyzetet tárgyalásokon keresztül kezeljék. Igazságtalannak tartanák bármely fél hibáztatását, mivel a helyzet súlyosbodásának részese volt a NATO agresszív terjeszkedése, amely konkrét biztonsági fenyegetést jelentett Oroszország számára.  

Visszautalnak arra is, hogy a hidegháború után Oroszország érdeklődést mutatott a NATO-csatlakozás iránt, de a kérést elutasították. Akkor a NATO megígérte Oroszországnak, hogy nem terjeszkedik, de nem tartotta be ígéretét. Illetve megemlítik, hogy a NATO katonai beavatkozást indított, hogy teljesen darabokra törje a volt Jugoszláviát.

Általában a kínai közvélemény negatívan ítéli meg a NATO-t és Kína álláspontja nem egyezik a Nyugat álláspontjával. Ebbe belejátszik egyrészt a jugoszláv háborúban a belgrádi kínai követség bombázása, melynek során meghalt három kínai újságíró, másrészt az utóbbi évek eseményei, ahogy az USA hasonló nyomást helyez Kínára az ázsiai-csendes-óceáni térségben.

Yang Jin, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia alatt működő Orosz Intézet munkatársa szerint, ha a 2015-ös minszki megállapodásokat maradéktalanul végrehajtották volna, Oroszország nem aggódna amiatt, hogy Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz.

Arra is kitérnek, hogy Ukrajna korábban virágzó európai ország volt, de helyzete a hanyatló gazdaság és a romló biztonság miatt egyre nehezebbé válik, sőt területeket veszít. Ennek egyik fő oka az, hogy az elmúlt években, az Oroszország és a Nyugat közötti konfrontáció közepette az ukrán politikusok rossz stratégiát választottak. Az mindenképpen tragédiához vezet, ha az Oroszország és a Nyugat között elhelyezkedő ország valamelyik fél pártjára áll, és ellenséges lesz a másik oldallal szemben.

Kína szoros stratégiai kapcsolatokat ápol Oroszországgal, emellett számos befektetése és hosszú távú együttműködése van Ukrajnával. Ukrajna szinte a közepén fekszik az Új Selyemútnak,

így Kína mindenképpen semleges marad és megtartja a szuverén államok területi integritásával kapcsolatos elveit.

Mindenesetre a kínai ukrajnai nagykövetség emlékeztette a kínai állampolgárokat és a kínai finanszírozású ukrajnai vállalkozásokat, hogy figyeljenek a helyi biztonsági intézkedésekre, és ne menjenek az instabil régiókba.

Kínai szakértők szerint, a teljes háború továbbra sem valószínű, mivel a hadműveletek fokozásával a helyzet kikerülhetne az irányítás alól. Arra számítanak, hogy az ukrajnai változó geopolitikai helyzet miatt, az USA a jövőben több forrást fog elhelyezni Európába, mint az ázsiai-csendes-óceáni térségbe.

A kiélezett stratégiai verseny színtere váratlanul Európába helyeződött át, így nem feltételeznek akkora ostobaságot az amerikai politikai elittől, hogy két fronton kezdje fokozni a konfliktust.

Ez a kijelentés visszatükrözi a lengyel szakértők véleményét, amelyről nem rég írtunk a Makronómon.

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rák úr
2022. február 24. 17:03
Ha Kínának van egy kis esze, most foglalja el Tajvant.
jetta84
2022. február 24. 17:03
Nagyon is igaza van ebben Kínának, mindenhol csak a szart kavarják a jenkik....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!