A koronavírus-járvány még inkább felélénkítette az ingatlanpiacot Szerbiában, megnőtt a kereslet, ami felgyorsította az ingatlanok árának növekedését is. Az négyzetméter árak növekedésében már a 2021-es év elején 9 százalékos növekedés volt érzékelhető, de vannak olyan községek, illetve kisvárosok, mint például Pancsova (délkelet-vajdasági város), ahol a telkek és az építési területek árában 300 százalékos emelkedést jegyeztek.
Újvidéken a lakások és a házak négyzetmétere átlagosan 1.700 euróba került. Belgrádban a távolabb eső városi községekben is 1000 eurót meghaladja a négyzetméterár, míg a város központjában akár 5.000 eurót is fizetni kell érte. Hivatalos adatok alapján,
a legdrágább eladott lakásnál, Szerbia fővárosának épülő luxusnegyedében, 10.068 eurót fizettek négyzetméterenként.
Az ingatlanszakértők szerint a négyzetméterárak stagnálására egyelőre nem kell számítani, bár az idei év első heteiben lelassult az árak emelkedése, a kereslet még mindig magas, így a négyzetméterárak is tovább emelkednek.
Az elmúlt négy évben, ennek ellenére tavaly kötötték meg a legtöbb adásvételi szerződést. A múlt év utolsó három hónapjában 7,6 százalékos növekedést tapasztaltak az azt megelőző negyedévhez képest.
A RGZ adatai alapján, az ingatlanpiacon elsősorban lakásokat vásároltak, a múlt évben eladott ingatlanok 51 százaléka lakás volt. Az intézet adatai alapján
902,1 millió eurót költöttek a lakásokra, amiből csak Belgrád területén 541,9 millió eurót.
Az ország területén tavaly megvásárolt lakások 30 százalékát hitelből vásárolták meg a polgárok, ami 2%-kal kevesebb, mint az év harmadik negyedében.
Házakra, hétvégi házakra, nyaralókra a múlt évben 188,5 eurót (11%) fordítottak a vásárlók, építési területre 125,8 millió eurót (7%) költöttek, üzlethelyiségre 102,2 millió eurót (6%), míg mezőgazdasági földterületre 68,2 millió eurót (4%).
A Szerbiai Földtani Intézet 2021 júliusában közzétett adatai alapján, egy év leforgása alatt az ingatlanok 85 százalékáért készpénzben fizettek a vásárlók. Ez a magas arány azzal magyarázható, hogy a mezőgazdasági földterületeket 99 százalékát készpénzért vásárolták meg. A napokban közzétett adatok alapján pedig 2021-ben megvásárolt ingatlanok csupán 13 százalékáért fizettek hitellel.