A koronavírus komoly kihívások elé állította az emberiséget, de sajnos nem csak ilyen kívülről jövő veszélyekkel kell szembenéznünk, hanem az emberiség által okozott környezetkárosító tevékenységek hatásaival is.
Fontos évtizedet élünk
Az ENSZ a 2021 és 2030 közötti időszakot az ökoszisztéma-helyreállítás évtizedének nyilvánította, hiszen égető szükség van hatalmas területek, sőt tulajdonképpen az egész bolygó, mint az emberiség élőhelyének regenerációjára. A program keretében sor kerül jelentős erdősítésre, a városok zöldítésére, a növényi étrend népszerűsítésére, valamint károsodott folyók, partmenti és egyéb területek rekonstrukciójára. Ebben a folyamatban akár segítség is lehet, hogy a pandémia, és az azzal kapcsolatos lezárások, hatására sokan kezdik újra megtalálni a kapcsolatot a természettel annak ellenére is, hogy az elmúlt bő egy évben életterünk a saját otthonunkra és annak közvetlen környezetére szűkült le.
Egyre veszélyesebb lesz a zsúfoltság a városokban
A világjárvány során ízelítőt kaphattunk olyan városokból, ahol alternatív növekedési modelleket követnek, melyek segítségével csökkenthető a hulladéktermelés és a szén-dioxid-kibocsátás, ugyanakkor nagyobb teret engednek a természetnek.
Az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re a bolygó népességének több mint 68 százaléka városokban fog lakni. A népesség növekedésével együttvéve ez azt jelenti, hogy addigra 2,5 milliárddal többen fogunk ilyen sűrűn lakott területeken élni. Egyre sürgetőbb tehát, hogy hatékonyan lépjünk fel a klímaváltozás negatív hatásaival szemben, különben a következő évtizedekben egymást fogják követni a különböző természeti és ember által okozott katasztrófák. Ezek pedig képesek lesznek globálisan veszélyeztetni az emberi létet és közösségeink gazdasági fenntarthatóságát. Tehát, itt az ideje, hogy kollektíven törekedjünk a természet és a köztünk lévő szakadék áthidalására.
Mindenkinek fontos szerepe van a változásban
Könnyű hárítani a felelősséget, apró porszemnek érezvén magunkat, azonban a helyzet súlyossága miatt szükség van arra, hogy az állami és a magánszektor együttműködjön a transzformatív változások megvalósításában. A szingapúri kormány például elismeri a zöld infrastruktúra szükségességét, és egyértelmű célokat tűzött ki ennek megvalósítása érdekében, az idei év elején elindított 2030-as szingapúri zöld tervben. Ennek kapcsán Lee Hsien Loong miniszterelnök együttműködésekre szólította fel az ázsiai regionális nemzetközösségi vezetőket egy kerekasztal tárgyaláson.