Svéd tudósok kifejlesztettek egy egyszerű, hatásos és mégis megbízható eszközt az Alzheimer-kór legkorábbi stádiumának diagnosztizálására. A prototípus egyetlen vérvizsgálat és három kognitív teszt eredményeit elemzi, ráadásul a teljes diagnózis felállítása mindössze tíz percet vesz igénybe.
Ebből a négy információból az algoritmus 90 százalékos pontossággal meg tudja mondani, hogy az enyhe kognitív károsodásban szenvedő betegeknél négy éven belül kimutatott lesz-e az Alzheimer-kór.
A jelenlegi diagnosztikai módszerekhez képest ez nagy előrelépés. A demencia szakértői, akik az adott személy kórtörténetét és agyuk vizsgálati eredményeit használják a diagnózisuk felállításához, lényegesen rosszabbul teljesítettek, mint ez az új eszköz.
Amennyiben az eszköz számára nem voltak elérhetőek a kognitív teszteredmények, még abban az esetben is 83 százalékos biztonsággal képes volt előrejelezni az Alzheimer-kór kezdeti stádiumát.
A legújabb tanulmányok szerint, az úgynevezett tau-fehérjék már az Alzheimer-kór legkorábbi szakaszától kezdve jelen vannak a beteg agyában, azonban nehéz beazonosítani őket az általános orvosi eljárások során. Az algoritmus látja ezeket, így lehetővé válik, hogy még a korai stádiumban diagnosztizálják az Alzheimer-kórban szenvedőket. Az időben megkezdett gyógyszerterápia nagyobb eséllyel lassíthatja a betegség lefolyását.
A kutatók remélik, hogy a kifejlesztett eszköz jelentős változásokat hozhat majd az orvostudomány ezen területén, és sok embernek jelenthet segítséget a későbbiekben. Céljuk, hogy a találmányuk a magánklinikákon kívül a közegészségügybe is bekerüljön, illetve olyan fejlődő országokba is eljusson, ahol a betegek nem engedhetik meg maguknak a drága technológiákat és vizsgálatokat.
A cikk szerzője Blősz Dalma.