A gombák gyökérzetéből kitermelt anyag a környezetvédelmi költségek töredékével számolva használható fel a ruhaipari gyártásban.
A Bolt Threads nevű kaliforniai startup gombafonalak segítségével készít műbőr anyagot, mely alkalmas ruhák és kiegészítők gyártásához. A gombák gyökereit behálózó úgynevezett micélium anyagát feldolgozva alkotják meg az új terméket, a Mylot.
Az állati alapanyagokból, mint bőrből készült darabok alkalmatlanok egyes vallási csoportok, valamint vegánok és vegetáriánusok számára. Évtizedek óta a vállalatok mesterséges helyettesítőket állítanak elő, amelyek felhasználhatók a divat, a kiegészítők és a felületek burkolásához - ideértve az autó belső terét, a bútorokat és a könyvkötéseket is. Ez a folyamat a környezetre gyakorolt hatásai miatt, az utóbbi években nagy figyelmet kapott, mivel a műbőr legtöbb formája kőolaj-finomításból származó műanyagból készül.
A micélium-feldolgozás feleakkora vízhasználattal jár, mint a pamutgyártás, valamint jóval környezettudatosabb és gyorsabb például a marhabőr-feldolgozási folyamatánál is.
Számos vállalat, köztük a McCartney, az Adidas, a LuluLemon és a francia divatház, amely a Saint Laurent, a Balenciaga és a Gucci tulajdonosa, mindannyian szerződést kötöttek a Bolt Threads-sel a Mylo használatát illetően.
Elsőkörben a nagy vállalatok a gombafonal gyártását együttműködve fogják végezni, mert így sokkal kifizetődőbb és hosszú távon működtethető.
A Hermés eközben egy másik, hasonló területen tevékenykedő céggel, a MycoWorks-szel dolgozik együtt a bőr saját alternatívájának kidolgozásán, amelyet Rishinek hívnak. Ebből a partnerségből már elkészült egy luxus poggyász, a Victoria Bag, amelyet valószínűleg csak kevesen engedhetnek meg maguknak.
Remélhetőleg az új környezetbarát anyagok használata egyre szélesebb körben terjednek el, és annyira optimalizálják az árakat, hogy a hétköznapi ember gardróbjába is hamarosan eljuthat. A ruhaipar az egyik legkárosabb iparág mind közül. Bár számos márka dolgozik az alternatív megoldások alkalmazásán, mégis a tömeges gyártási technológiáknak és a végfelhasználói attitűdnek egyelőre van hová fejlődniük.
A cikk szerzője: Szalga Bogi