A Poverty and Shared Prosperity Report a Világbank által évente publikált jelentés, melynek célja megvizsgálni és bemutatni a globális szegénységre és a jólétre vonatkozó legfrissebb és legpontosabb becsléseket.
A 2020-as jelentés a koronavírus-járvány vonatkozásában is vizsgálta a szegénység alakulását az egyes régiókban.
Az elemzés főbb megállapításai a következők.
– A jelentés a koronavírus-járvány következtében mélyszegénységbe zuhant emberek számát 88 és 115 millió közé becsüli, ők naponta kevesebb, mint 1,9 dollárból élnek meg. Az új szegények 63 százaléka Dél-Ázsiában jelenik majd meg.
– Európában és Közép-Ázsiában a vidéki népesség a teljes népesség közel 40 százaléka, ugyanakkor
a vidéki szegénység a teljes szegénység 75 százaléka.
(A jelentés nem kezeli külön Európát, hanem Közép-Ázsiával együtt szerepelteti.)
– Az európai és a közép-ázsiai szegénységben élők megközelítőleg 35 százaléka 14 évnél fiatalabb. 20 százaléka a 15 és 24 év közötti korcsoportba sorolható be.
– A szegénységben élők több mint 70 százaléka rendelkezik középiskolai végzettséggel az Európa és Közép-Ázsia régióban, világszinten ez az érték kevesebb, mint 20 százalék.
– A háborús konfliktusok is jelentős mértékben növelik a szegények a számát: 2015 és 2018 között Közel-Keleten és Észak-Afrikában 3,8 százalékról 7,2 százalékra nőtt a mélyszegénységben élők száma, amelynek oka elsősorban a szíriai és a jemeni konfliktus.
– A klímaváltozások hatásainak következtében 2030-ra várhatóan további 132 millió ember fog szegénységbe süllyedni.
Magyarországon alacsony a mélyszegénység
Magyarország viszonylag jól szerepel a Világbank-féle mélyszegénységi mutató tekintetében. Hazánk esetében a legfrissebb, 2017-es adatok alapján látható, hogy a mélyszegénységben élők aránya (azok, akik napi kevesebb, mint 1,9 dollárból élnek) 0,6 százalék a teljes népességhez viszonyítva.
Világszinten e szegénységi mutató értéke a magyarnak a többszöröse, 2,9 százalék,
az európai és közép-ázsiai régióban 1,3 százalék.
Magyarországon alacsonyabb a szegénység, mint Romániában (3,1 százalék), Szlovákiában (1,3 százalék), Spanyolországban (0,7 százalék), Olaszországban (1,4 százalék) vagy Görögországban (0,9 százalék).