Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Nagyot esett a fogyasztás.
A koronavírus miatt bevezetett korlátozások következtében a japán háztartások kiadásai drasztikusan csökkentek áprilisban, az egy évvel ezelőtti szinthez képest 11 százalékkal, amely az adat 2001-es mérése óta a legnagyobb zuhanást jelenti.
A csökkenés ugyan alacsonyabb volt az elemzők által várt 15,4 százalékos értéknél, de a szakértők szerint a kiadások májusban is alacsony szinten stagnálnak majd.
A bárokban, hotelekben, vidámparkokban vagy épp repülőjegyekre elköltött pénz 90 százalékkal csökkent, míg a tésztákra költött összeg a tömeges otthonlét miatt 70 százalékkal, a tisztasági termékek, például az arcmaszkok forgalma pedig 124 százalékkal nőtt az országban.
A szakértők szerint a japán gazdaság a harmadik negyedévben normalizálódhat, ha nem tör ki a járványnak egy második szakasza, de a koronavírus előtti állapot csak 2023-2024-re állhat vissza.
A kormány eddig összesen 2,2 billió dollár értékű mentőcsomaggal tompítja a gazdasági hatásokat. A jelenlegi, második negyedévben japán GDP-je 22 százalékkal csökkenhet.
(Fotó: MTI/EPA//Franck Robichon)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.