2020-ra a tavalyinál lassabb, de továbbra is érdemi bővülést várnak, mértéke 4 százalék alatt maradhat. A növekedést lassítja a kedvezőtlen külső környezet és a koronavírus terjedése, azonban hozzájárul a bérek emelkedése és a beruházások magas szintje.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője is arra hívta fel a figyelmet, hogy az idei kilátásokat meglehetősen bizonytalanná tette a koronavírus megjelenése, és az esetleges negatív hatások becslése nem egyszerű. Előrejelzésük az idei évre 3,6 százalékos növekedés, miután a belső fogyasztás egyelőre nem lassul jelentősebben, a beruházások növekedése azonban már jóval visszafogottabban alakulhat a tavalyinál.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a KSH beruházásokkal kapcsolatos adataira reagált, melyek szerint 2019 negyedik negyedévében 5,9 százalékkal nőtt a beruházások volumene 2018 azonos időszakához képest, 2019 egészében az eddigi leggyorsabb, 14 százalékos volt a bővülés.
Kiemelte, hogy jelentős mértékben nőttek a beruházások, feltehetően az elektromos autók akkumulátorgyártásához kapcsolódóan,
a villamos berendezés gyártása területén, tekintve az alág termékei iránti erős nemzetközi keresletet. Ezen a területen tavaly a Samsung SDI 390 milliárd, az SK Innovation 239 milliárd, a Toray 127 milliárd forint értékű beruházást jelentett be.
Kiemelkedő volt a növekedés a gép, gépi berendezés gyártása területén is. Noha a Mercedes két évvel ezelőtt elindult új, 1 milliárd euró értékű gyárának beruházása csúszik, később azonban folytatódhat a gyár építése, mivel ennek egynegyede már elkészült.
A tavaly bejelentett, rekord volumenű, 5,7 milliárd eurónyi (1700 milliárd forint) új beruházásokkal együtt folytatódhat a feldolgozóipari beruházások bővülése, amelyek közül már meghatározóvá vált a távol-keleti, azon belül is elsősorban a dél-koreai tőke, emellett számottevő beruházásokat jelentettek be japán, kínai és indiai vállalatok is.
(MTI)