Több mint 250 ezer betöltetlen állás van Magyarországon

2019. november 08. 09:21

A magyar gazdaság egyre erősödő problémája a munkaerőhiány, több mint 250 ezer álláshely áll betöltetlenül. A legnagyobb gond az iparban, ezen belül is a feldolgozóiparban, az egészségügy és a szociális ellátás, valamint a kereskedelem és a vendéglátás területén érzékelhető – derül ki a BDO Magyarország közelmúltban készült elemzéséből, amelyet szerdán jutattak el az MTI-nek.

2019. november 08. 09:21
null

A BDO globális könyvvizsgáló és tanácsadó hálózat Magyarországon működő vállalatának közleménye szerint az iparban a mérnöki pozíciókba (villamos-, gépész- és vegyészmérnökök) keresnek leginkább munkatársakat.

Az elemzés szerint ezen a területen várhatóan a következő években tovább romlik a helyzet, ugyanis a nemzetközi cégek nagy fejlesztőközpontjai, amelyek Nyugat-Európában, az Egyesült Államokban és a Távol-Keleten is megtalálhatóak, elszívják a magyar munkaerőpiacról a tehetséges szakembereket.

A munkaerőhiány mértéke a következő néhány évben tovább nőhet, ám ennek üteme több intézkedés hatékony kombinálásával mérsékelhető.

Példaként a bérek folyamatos emelését, illetve külföldi (elsősorban ukrán) munkaerő alkalmazását említették.

Előbbinél azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy ez hosszabb távon komoly megtérülési és versenyképességi problémákhoz vezet, utóbbinál pedig kiemelték a nyelvi korlátokat, amelyek miatt a BDO szerint az ukrán munkásokat főként fizikai munkák elvégzésénél alkalmazzák.

A munkaerőhiány kezelésében a BDO szerint a belföldi munkaerő mobilitásának erősítésében rejlik komoly lehetőség, amely magában foglalja többek között

az utazás megkönnyítését, a szálláshely és bérlakások biztosítását.

De az egyedi munkakörülmények kialakítása is vonzó lehet a munkavállalók számára, így például a távmunka vagy olyan részmunkaidős lehetőségek, amelyek főként a kismamák, kisgyerekesek és nyugdíjasok munkába állását könnyíthetik meg.

A BDO ugyanakkor arra is rámutatott, hogy mivel a munkaerőhiány várhatóan hosszú ideig fennálló probléma marad, a cégeknek számolniuk kell az egyszerűbb folyamatok automatizálásával is.

(MTI)
 

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balsors
2019. november 14. 22:23
Tévedni tetszik, átmenetileg dolgoznak, akarom mondani munkát vállalnak amíg felveszik a hitelt a gyerekre.
Greffiti
2019. november 14. 22:22
aki akar dolgozhat, azok a segélyesek, akik lusták dolgozni.
22-es csapdája
2019. november 14. 15:40
Ja, bazmeg, mérnök nem lesz akárkiből! Szociális szférába sem megy el az ember, csak az utolsó lehetőségként, mert a fizetés megalázó, a terhelés nagy, a munka túlnyomórészt stresszes, lehangoló. Kíváncsi vagyok, vajon mennyiért nem találnak felszolgálót. :)
kizökkentidő
2019. november 14. 15:40
Itt a környékünkön 2-3 körös felvételi procedúrát írnak elő még az egyszerű betanított munkásoknak is a gyárak. Vajon így viselkedik akinek égető munkaerőproblémája van?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!