2009-ben messze felülbecsülték a magyar növekedést az elemzők, legalábbis mintha nem számítottak volna arra, hogy a nemzetközi pénzpiaci sokkok a magyar gazdaságot is megingathatják.
A másik kudarcos pont, hogy noha 2007-2008-ban mindig hangsúlyoztam, hogy a válság nem gyűrűzik be, hanem itt él velünk, de reméltem, hogy a hatása tolerálható lesz. Az én hasonlatom volt, hogy „csak” a tornádó oldalszele fog elérni minket, és talán az nem lesz olyan erős. Borúlátóbbnak kellett volna lenni
– ismerte el Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke az Origónak adott interjúban 2013-ban, hozzátéve, hogy
az volt akkoriban az általános vélekedés közgazdászok között, hogy szétkapcsolódás következik be: a fejlett világból kiinduló válság alapvetően körön belül marad, a fejlettek sínylik meg leginkább.
Nem csak a válságot, a stabil növekedést sem ismerik fel
Míg 2008-ban, megfeledkezve a globális pénzügyi rendszer összefonódásairól, messze túlbecsülték a magyar gazdaság növekedési képességét, addig 2010 után viszont egyre több évben fordul elő, hogy jóval alacsonyabb teljesítményt várnak az elemzők a gazdaságtól, mint amit a tények indokolnak.
2013 elején (a fenti második sor középső ábráján) a konszenzus még az volt, hogy az év növekedése nulla százalékos lesz és a gazdaság stagnál majd. De hiába érkeztek be az egyre kedvezőbb negyedéves adatok (a fekete szaggatott, lépcsőzetes vonalon „lépkedett felfelé” a magyar gazdaság), az elemzők a saját szemüknek és a tényeknek sem igazán hittek, épp úgy, ahogy a világválságban.
Azonban korábban túl pozitívak voltak, 2010 után viszont már-már félrevezetően borúsak az előrejelzéseik.
A pesszimisták (a zöld vonal) még 2013 decemberében is fél százalékos GDP-csökkenést vártak. Ehelyett a gazdaság két százalékkal nőtt. Nem csoda, hogy sokan nagyon meglepődtek, és mivel más magyarázatot nem kerestek találtak, inkább a Jóistennek tulajdonították az eltérést. Így volt ezzel Vértes András, a GKI elnöke is.