Parragh: Ha a centrum kifosztja a perifériát és semmit nem ad vissza, akkor szétesik az EU

2018. május 18. 09:38

Folyamatos a munkaerő, a profit és az erőforrások áramlása az európai perifériáról a centrum felé, ezért is cinikus és tisztességtelen az osztrák javaslat a vendégmunkások támogatásainak csökkentésére – vélte Parragh László a Zsigmond Király Egyetem versenyképességi konferenciáján. Tudósításunk.

2018. május 18. 09:38
null
Oláh Dániel

A forráselvonás már az EU létét fenyegeti

Nem így nézne ma ki a Balkán vagy Ukrajna, ha az európai centrumországok nem szívnák el a munkaerőt ezen országokból – vélte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Szerinte évente 4-8 százalékos növekedési kiesést jelent a perifériaországoknak a nyugati irányú elvándorlás, ráadásul minél többen jönnek el, annál nehezebbé válik az élet a periférián.


Az iparkamara elnöke úgy fogalmazott, hogy a humántőke és a munkaerő mellett a profit is nyugatra áramlik. Szinte nem is számszerűsíthető az a jövedelem, ami a monopolpiacok és a multik belső vállalati transzferei miatt kiáramlik a magyar gazdaságból. 

Az azonban biztos, hogy a magyar éves megtermelt és az elfogyasztott jövedelem, azaz

a GDP és a GNI között 7 százalékos különbség van, ennyi jövedelem biztosan kiáramlik az országból.

Eközben Magyarország optimális esetben is csak a GDP négy százalékának megfelelő uniós forrást kap vissza évente – húzta alá.

Magyarországon elsőként a Makronóm elemezte a profitkiáramlásról és az uniós források nyugatra történő visszaáramlásáról szóló érveket Thomas Piketty cikke kapcsán. Ezek alapján valóban megkérdőjelezhető, hogy Magyarország és a perifériaországok az unió nettó befizetői.


Különösen cinikus és tisztességtelen, hogy Ausztria ennek ellenére csökkentené a magyar vendégmunkások támogatásait, tekintve, hogy a magyar dolgozók nem az osztrák oktatási és egészségügyi rendszert használták életük során, csupán dolgozni mennek Ausztriába. Szétesik az unió, ha folyamatosan kifosztja a perifériát és ebből semmit nem ad vissza – tette hozzá.

Sáskajárás van, de nem látszik a megoldás

Parragh az unión belüli migráció mellett a kívülről jövő népmozgásról is szólt. Szerinte a nyugati országok azokat a migránsokat „mazsolázzák” ki, akik számukra a legnagyobb hatékonysági javulást jelentik, de a migráció eközben lefelé nyomja az őslakosok fizetéseit. Az OECD 2017-es adata szerint emellett

évente tízezer euróba kerül egy bevándorló ellátása.

E szám magasabb is lehet, hiszen a családegyesítések vagy az elhúzódó integrációs és más képzések költségeit nehéz megbecsülni.

Fotó: MTI/Kovács Attila.


Nem csak gazdaságilag, hanem kulturálisan is problémát jelentenek a migránsok – folytatta. Míg Európa az erőszakos kultúraterjesztéssel rég felhagyott, addig a bevándorlók ezt ma is folytatják. 

A migrációs probléma nagyságrendjére utalva elmondta, hogy a közel kétszázmillió lakosú Nigéria például húsz év alatt duplázza meg népességét, a fejlett országokban viszont nagyon alacsony a születésszám. 

Nem véletlen, hogy az USA mexikói határán tűzparancs van érvényben,

Ausztrália pedig a Fülöp-szigetektől bérel szigeteket a migránsok feltartóztatásához. Az EU eközben egyelőre nem képes és nem hajlandó felismerni saját érdekeit és emiatt is nagy bajba kerülhet majd – tette hozzá.


Ne maradjon le, kattintson a tetszikre!

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
luzitanxaver
2018. november 07. 20:13
Sok igazság hangzik itt el, viszont itt is tartom, amit másik cikk alatt már mondtam, miszerint az osztrák családi pótlékos ügy egy olyan valami, ahol okosan, megkérve az árat, de engedni kellene. Az osztrákok ezt az intézkedést ugyanis nem diszkriminatív céllal hozták, hanem azért, mert komplett hálózatok épültek a családi pótlék lefölözésére (itthon sem ismeretlen jelenség). Elsősorban a román-bolgár tandem aktív a témában és többszázmilliós tételről van szó. Meg arról, hogy aki Ausztriában dolgozik és ott élnek a gyerekek, azok továbbra is megkapják a juttatásokat, csupán az ingázók, vagy a gyereket magukkal nem vivők jutattásait igazítják az állampolgárság szerinti ország jövedelmi szintjéhez. Persze ettől még amit mond a centrum-periféria viszonyról, az teljesen igaz (és mindig igaz is volt, nagyjából amióta kialakultak az első városállamok), viszont azt is érdemes látni, hogy azok, akikbe úgymond a "legtöbbet fektetett" a magyar állam, azok ebben az ügyben pont a legkevésbé érintettek.
belpestilibsi
2018. október 15. 19:36
mi a baj azzal, hogy Ausztria - egy szuverén állam!- nem akar bevándorlókat beengedni?
Öreg
2018. augusztus 29. 13:23
Van egy kérdésem: Az angolok, a németek, a svédek fizetnek a kelet-európából ott dolgozóknak családi pótlékot az otthon hagyott gyerekek után?
istvánkeve
2018. május 24. 02:26
Remek osztályharcos beszéd, amit Rákosi pajtás sem csinálhatott volna jobban. Két példa arra, hogy mennyire - sajnos - nem tárgyalóképes funkcionárius beszélt :"szinte nem is számszerüsíthetö az a jövedelem. .", "Különösen cinikus és tisztességtelen. . .", Teljes mértékben egyetértek azzal, hogy Ausztria betegbiztosításban és balasetbiztosításban részesít minden (hivatalosan) ott dolgozót, söt nyugdíjellátásban is, ha megfelel mindazoknak a követelményeknek aminek minden osztrák állampolgárnak is megfelelni kell. A családi pótlék esetében sem tudom követni Parragh úr gondolatmenetét, aki csak azért akar egy magyarországon élö gyereknek nagyobb családi pótlékot követelni, mert a szülö(k) nem itt dolgoznak. Nem helyesebb lenne, ha a család együtt élne Ausztriában, ha ott van a megélhetésük ?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!