Vidnyánszky: A Nemzeti szakrális jelleggel bír a nemzet életében

2012. november 14. 19:27

Nemzetközi mércével mérve is jelentős Nemzeti Színházat szeretnék, olyat, amelyet az egész nemzet sajátjának tekint – mondta Vidnyánszky Attila rendező szerdán Debrecenben sajtótájékoztatón, ahol bejelentette: délután beadta a pályázatát a Nemzeti Színház vezérigazgatói posztjára.

2012. november 14. 19:27

„Hosszú és nehéz döntési folyamat végén vagyok” – mondta a Csokonai Színház jelenlegi igazgatója, hozzátéve, hogy fontos számára az, amit Debrecenben hagy, ahol az utóbbi években felépítettek „egy igazi, nagy színházat”. Vidnyánszky Attila emlékeztetett korábbi kijelentésére, amely szerint van egy színház, amiért elhagyná a Csokonai Színházat, ez pedig a Nemzeti Színház. „Hiszem, hogy tudok nagyot alkotni a Nemzeti Színház igazgatójaként” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy nemzetközi mércével mérve is jelentős színházat szeretne, ahol a repertoár egyharmadát a vidéki és határon túli színházak vendégjátéka adja.

Vidnyánszky Attila olyan Nemzeti Színházat szeretne, amelyet az egész nemzet sajátjának tekint, és ott lesznek a Csokonai Színház fontos előadásai éppúgy, mint a többi vidéki színház, köztük az öt nemzeti státuszú vidéki színház bemutatói. Reálisnak nevezte, hogy a harmadik évadra az előadások egyharmada vendégelőadás legyen. Hozzáfűzte, amennyiben megnyeri a pályázatot, a Nemzeti Színház utazni fog, jelen lesz az országban. „Nemzetközileg is szeretné pozícionálni a Nemzetit” csakúgy, mint tette a Csokonai Színházzal, amelynek társulata kilenc országban járt az elmúlt 5-6 évben.

„Hiszem, hogy meg tudom szólítani a budapesti színházba járó közönséget”, ahogy az Debrecenben is sikerült – mondta az igazgató, emlékeztetve arra, hogy a korábbi 5200-zal szemben ma már 13 ezer bérletese van a Csokonai Színháznak. Szerinte ez Budapesten is sikerülni fog.

Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy „a Nemzeti Színház: ügy. Nem pusztán egy színház, hanem a nemzet ügye, stratégiai intézmény, szakrális jelleggel bír a nemzet érdekében, amiről a nemzet beazonosítja, megfogalmazza magát”. Közölte azt is, hogy tervez személycseréket, de ez kényes kérdés, amelyhez óvatosan kell nyúlni. Hosszú átmenetre számít, de bizonyos abban, hogy az átmenet időszakában nem lesz gond a jelenlegi igazgatóval, Alföldi Róberttel való együttműködésben. „Szót tudunk érteni” – tette hozzá.

Az MTI felvetésére közölte: Eperjes Károlyra komoly feladat vár „az egész nemzet színházává válási folyamatban”; Eperjesre nem csak színészként, hanem helyetteseként is számít a Nemzeti élén. A társulat esetleges átalakításával, a rendezőkkel való együttműködéssel kapcsolatos kérdésre Vidnyánszky Attila azt mondta: az egész szakma megszólítható, bár lesznek feszültségek, de azok lecsillapodnak. „Nem sok színész van, akit hamar megszólítok” – fűzte hozzá.

Az MTI kérdésére, hogy miként tudja majd összeegyeztetni esetleges új feladatát többi funkciójával – a Kaposvári Egyetem Színházi Intézetének vezetésével, a Magyar Teátrumi Társaság elnöki posztjával –, az igazgató azt válaszolta: a Nemzeti Színház vezetése egész embert kívánó feladat. Emlékeztetett arra, hogy az említett pozíciókat akkor vállalta el, amikor a debreceni Csokonai Színház „beállt”, és ehhez igazgatói kinevezése után másfél-két évre volt szükség.

Vidnyánszky Attila utalt arra, hogy az elmúlt öt évben komoly kultúrpolitikai csatározásokban vett részt, és ez most olyan helyzet, amely nem lesz csatározásoktól mentes. Büszke a színházi törvény módosítására, mint arra is, hogy a Csokonai Színház a magyar színházi élet „zászlóshajójává” vált. Szeretné, ha ez a munka folytatódna, hogy a felhalmozott érték ne tűnjön el – hangoztatta Vidnyánszky Attila.

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gordon87
2012. november 18. 06:51
Nem ismerem Vidnyánszkyt,de a Nemzetit most nagyon szeretem.Színészgárdája komoly munkát végez,szemmel láthatóan nagyon együtt vannak.Egy színházat igazán szerető közönséget hódítottak meg maguknak.Gyakoriak a 3-4 órás előadások és telt házzal mennek.Ezt fogja szétrobbantani a politikai döntés.Vidnyánszky rossz döntést hozott.Ha tehetséges,különöses kár érte.Politikai kinevezett lesz egy puskaporos hordón.Mohósága lesz a veszte,már eddig minden pozíciót megkapott,amit csak kért.Szándéka ellenére nem a nemzet egyesítésében fog segédkezni,hanem egy végtelenségig folyó hatalmi harcban.Persze tudom,hogy a Nemzeti mindig politikai kérdés is volt,itt lenne az ideje a gesztusoknak.Mielőtt még sikerül totális gyűlölködést kiváltani minden területen,határon innen és túl.És még valamit.Szakrális hely legyen?Sokan vannak,akik az ilyen küldetéstudatos pátosztól rosszul vannak.Pedig a színházat nagyon szeretik.Ráadásul Debrecen és Budapest nagyon különbözik.Ami ott bevált,itt nem biztos.Számomra Vidnyánszky emberi nagyságát,érettségét az bizonyította volna,ha most vár.
Karcolt
2012. november 15. 11:57
Elvileg Vidnyánszky nem lenne rossz választás, abban nem vagyok biztos, hogy Eperjes helyettesnek mennyire alkalmas. Ezektől a patetikus faszságoktól viszont, hogy "szakrális" legyen, megfordul bennem a szar: csináljanak egy k.. jó színházat, azt kész, nem kell hozzá ideológia. Az viszont elég inkorrekt, ahogy Vidnyánszky vezérletével szivatják a függetleneket - miközben ő is ilyen körből indult...
peninsulavaldes
2012. november 15. 10:31
Nos én sok szerencsét kívánok, hogy Vidnyánszky jó pályázatot adjon be. Bár ezt a szakráis színházat nem igazán értem.
Felebarát
2012. november 15. 08:11
megszentelt helyen van a Nemzeti? mert most elég nehéz összehozni ezt a két dolgot, hogy Nemzeti és szakrális
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!