Phil Collins 70
2005. november 26-án lépett fel a Papp László Sportarénában, hatalmas sikert aratva.
A hamarosan a 74. születésnapját ünneplő, hétszeres Grammy-díjas, Oscar- és Golden Globe-díjas angol dobos, énekes, dalszerző, színész decemberben egy két órás videóban árulta el, mi nyomja a szívét.
Nyitókép: Phil Collins Facebook-oldala
Tavaly év végén, 2024. december 18-án jelent meg a Drumeo YouTube-csatornáján Phil Collins, a zenész, dalszerző, színész videója, amely alatt a január 30-án a 74-et betöltő énekes-dobos 2 órában mutatkozik be kicsit jobban mindazoknak, akik szeretik munkásságát, zenekarait, albumait, hangját és dobtechnikáját.
Collins karrierje során figyelemre méltó sikereket ért el a Billboard listákon, különösen az 1980-as években. Szólóművészként hét első helyezést ért el a Billboard Hot 100-as listáján, köztük olyanokkal, mint az Against All Odds (Take a Look at Me Now), a Sussudio és a Another Day in Paradise, amely négy hetet töltött a csúcson. 1985-ös No Jacket Required című albuma pedig a Billboard 200-as listáját uralta, gyémánt minősítést kapott, sőt elnyerte az év albumának járó Grammy-díjat. Egy évvel később, a Genesisszel az Invisible Touch az első helyig jutott.
Ezt is ajánljuk a témában
2005. november 26-án lépett fel a Papp László Sportarénában, hatalmas sikert aratva.
Phil Collins egyébként több mint 15 éve jelentette be, hogy nem tud többé dobolni, új és a YouTube-on ingyenesen megtekinthető, angol nyelvű dokumentumfilmjében az egykori Genesis-es elárulja, hogy még mindig inkább dobosnak tartja magát, semmint énekesnek. Egész életét meghatározta, hogy Peter Gabriel egykor felismerte tehetségét, Eric Clapton pedig hitetlenkedve csak megkérdezte, mikor először hallotta dobolni: „A kurva életbe, mi volt ez?!” Egészen pontosan úgy fogalmaz, hogy
én nem egy énekes vagyok, aki egy kicsit dobol – Phil Collins vagyok, és dobos.”
A dokumentumfilmben egy törékeny embert láthatunk, akit fia, Nic segít fel a dobzsámolyra. Az idősebb Collins felveszi a botokat, és bevallja, hogy „olyan furcsa érzés egy pár dobverőt tartani”. A zenész az ideg- és csigolyasérülések miatt volt kénytelen befejezni zenei karrierjét, melyeket 50 éves pályafutása okozott. 2009-ben fogalmazott úgy, hogy
A csigolyáim összenyomták a gerincvelőmet a dobolási pozícióm miatt. Ez az évekig tartó játéktól származik. Még a botokat sem tudom rendesen tartani anélkül, hogy ne fájna, régebben még a kezemre is ragasztottam a botokat, hogy átvészeljem.”
Hogy a jövőben újra játszhat-e? Collins erre úgy felelt: „Ha egy nap felébredek, és meg tudok fogni egy pár dobverőt, akkor megpróbálkozom vele, [de] úgy érzem, hogy már elhasználtam a légi mérföldjeimet.” A filmben egyébként azt is megkérdezték a zenésztől, hogy mit érzett, amikor először rájött, hogy nem tud a megszokott magas színvonalon dobolni. De hogy mi a válasz, azért érdemes végignézni a teljes dokumentumfilmet, amely kimondottan megható és egyszerre megrázó.
Emellett azonban felemelő is, mikor olyan nagy zenészek bukkannak fel, mint Mike Portnoy, a Dream Theater dobosa, aki úgy nyilatkozik a példaképről, hogy „Tényleg bűnösen alulértékelt prog ikon”, miközben Chad Smith pedig azt mondja, hogy Collins dobolásának „olyan egyedi hangzása és stílusa van, hogy ha meghallod, azonnal tudod, hogy ez az a fickó”. De a 2 óra alatt megszólal a 2023-ban elhunyt Dom Famularo is: „Az, hogy Phil Collins korában élünk, majdnem olyan, mint amikor az emberek Mozart korában éltek.”
A teljes videót alább lehet végignézni: