Új rakétákat telepít az Egyesült Államok Németországba
A tervek szerint olyan fegyverrendszereket telepítenek majd, mint az SM-6 rakéták, Tomahawk cirkálórakéták és hiperszonikus fegyverek.
Az Egyesült Államoknak szerinte tárgyalnia kellene fegyverküldés helyett, a békemisszió pedig helyes és észszerű.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Az Egyesült Államoknak a nagy hatótávolságú fegyverrendszerek európai telepítésével párhuzamosan tárgyalnia kellene Oroszországgal a leszerelésről, ahogyan az a 80-as évek „euro-rakétaválsága” idején történt, de sajnos Washington részéről jelenleg nincs erre hajlandóság – mondta a RIA Novosztyinak Erich Vad tábornok, Angela Merkel volt német kancellár volt katonai tanácsadója.
A tábornok szerint azok a rakétarendszerek, amelyekkel Oroszország a kalinyingrádi térségben rendelkezik, potenciálisan fenyegethetik Európát. Ugyanakkor sajnálja, hogy az Egyesült Államok kilépett a közepes és rövidebb hatótávolságú rakéták felszámolásáról szóló szerződésből (INF), amely jelentősen enyhítette volna az európai helyzetet.
„Ma ismét olyan észszerű megoldásokra van szükségünk, mint az akkori »kettős megoldás«. Így véleményem szerint jobb lenne, ha az új amerikai rakétarendszerek telepítését párbeszéd és leszerelési kezdeményezések kísérnék.
Sajnos jelenleg nincs ilyen hajlandóság. Talán az amerikai választások után ez megváltozik? Ez lenne a kívánatos”
– véli a tábornok.
Merkel egykori tanácsadója szerint nem valószínű, hogy a nyolcvanas évek eleji háborúellenes tömegtüntetésekhez hasonló tiltakozásokra kellene most Németországban számítani. „Személy szerint nem számítok komoly tüntetésekre az amerikai fegyverkezési rendszer kiépítése ellen.
De ez a látszólagos magától értetődő és a vita hiánya az amerikai fegyverrendszerek telepítéséről ijesztő tünet”
– mondta a tábornok.
Ezt is ajánljuk a témában
A tervek szerint olyan fegyverrendszereket telepítenek majd, mint az SM-6 rakéták, Tomahawk cirkálórakéták és hiperszonikus fegyverek.
Megismételte, hogy a jelenlegi szomorú helyzetből csak tárgyalások útján lehet kilábalni. „Ez vonatkozik az ukrajnai háborúra is, amelynek nincs katonai megoldása, és csak remélni tudjuk, hogy lesznek olyan értelmes politikusok - Oroszországban és Nyugaton –, akik felvállalják ezt a feladatot” – mondta. Meglátása szerint „Orbán Viktor példaértékű kísérletet tett arra, hogy az értelmetlen európai katonai eszkalációból kiutat találjon és politikai megoldásokat keressen. Ez a helyes és észszerű út” – tette hozzá.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A lap kezdi megérteni, hogy a magyar miniszterelnök szerint a tűzszünet lenne a béke legfontosabb alapja.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Nagy-Britannia nem Oroszország, ahol a közszolgálati tévén konkrétan ez a norma, csak ugye az oroszok érdekében.
Az El Pais szerint nagyon úgy tűnik, hogy Ukrajna az orosz területek megtartására tett fel mindent.
Trump és Orbán mellett is van még valaki, aki szeretné minél hamarabb befejezni az orosz–ukrán háborút.