Orbán államférfi, Magyar botrányhős
Az amerikai változás érdemben növeli Magyarország mozgásterét az unión belül is.
Orbán Viktor interjút adott az Il Giornale olasz lapnak.
Nyitókép: AFP
Meloni és Le Pen megegyezésével a jobboldali újjászületett – jelentette ki a magyar miniszterelnök. Továbbá jelezte, hogy csatlakozni akarnak az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) képviselőcsoportjához, bár tisztában van a társulást megosztó kérdésekkel.
Az újságírói kérdésre, hogy mit vár a magyar kormányfő európai parlamenti választásoktól, azt felelte, hogy két dolgot:
a demokrácia megerősödését és azt, hogy új jobboldali többségük legyen.
Ez az Európai Bizottság kudarcot vallott a mezőgazdaság, a háború, a bevándorlás és a gazdaság terén, most távozniuk kell. A demokrácia megerősítése azt jelenti, hogy más Bizottságot kell választani, mint a mostani. Ugyanakkor szükség van a jobboldal újjáéledésére Európában, történelmi lehetőségünk van arra, hogy megváltoztassuk a többséget.
A jobboldali pártoknak együtt kell működniük, két nő kezében vagyunk, akiknek meg kell állapodniuk.
Továbbá kifejtette, hogy a Fidesz számára több lehetőség is létezik a választások után. Csatlakozhat a már említett ECR-hez, de nyitva áll az ajtó Identitás és Demokrácia csoportba is.
Illetve egy új nagy európai jobboldali csoportosulás létrehozása is a tervek között szerepel.
Mindenesetre az elsődleges cél, hogy valami hasznosat tegyünk Európa számára.
A jogállamisági eljárás kapcsán Orbán Viktor kifejtette, hogy az EU zsarolási eszközöket használ: Olaszországgal szemben gazdasági és pénzügyi nyomásgyakorlást. Magyarország a gender- és bevándorláspolitikájával van bajuk.
Ez egy politikai kérdés, semmi köze a jogállamiság tiszteletben tartásához. Mi ellenállunk, vannak stratégiáink a szuverenitásunk megvédésére.
Olaszország esetében ez más, Olaszország nélkül nem létezhet Európai Unió. A brüsszeli föderalizmus elleni magyar küzdelem azonban példa lehet sok más európai nemzet számára.
A miniszterelnök visszautasította, hogy nem támogatják Ukrajnát. Elmondta, hogy a magyar az egyetlen uniós nemzet, amelynek állampolgárai életüket vesztik Ukrajnában. De válaszúthoz érkezett Európa: vagy elszigetelik a konfliktust és diplomáciai utat keresnek, vagy még mélyebben belemerülnek a háborúba. Majd folytatja, hogy
az EU stratégiája taktikailag is kudarcot vallott,
nem veszik észre, hogy a tűzzel játszanak. Az egész Európai Unió ötlete egy békeprojektre született, a második világháború után Európa rájött, hogy egy újabb háborút nem élne túl. Fel kellene tenni a kérdést, hogy mi Európa stratégiai érdeke, és tűzszünetet kellene követelni.
Az illegális migráció kapcsán leszögezi, hogy
az Európai Bizottság a bevándorlás terén is kudarcot vallott.
Magyarország álláspontja egyszerű, meg akarják őrizni az identitásukat és a stabil jóléti rendszerüket.
Ilaria Salis ügye kapcsán az olasz baloldal azzal vádolja Magyarországot, hogy nem tartja tiszteletben a fogoly jogait, az igazságszolgáltatás pedig nem független. Erre a kormányfő azt válaszolta, hogy
„mi magyarok szeretjük az olasz nőket.
Azt viszont nem szeretjük, ha egy külföldi azért jön Magyarországra, hogy magyar állampolgárokat verve bűncselekményt kövessen el” – fordította komolyra a szót. Tavaly decemberben az Európai Unió kétéves vizsgálat után a magyar igazságszolgáltatási rendszert teljesen függetlennek ítélte.
Giorgia Meloniról elmondja, hogy évek óta ismeri és támogatja, mert van jelleme és egyedi személyiség. Ráadásul ő egy keresztény nő, aki szereti a hazáját, és erre van szükség. Majd azzal zárja az interjút, hogy kiemeli,
„A liberális óceánban csak egy konzervatív sziget van, és ez Magyarország. A szabadság szigete, ahol következmények nélkül lehet kritizálni a bevándorláspolitikát és a háborút. Ma Európában a szabadság veszélyben van a politikai korrektség miatt, és az európaiak következő generációját az a veszély fenyegeti, hogy már nem lesz szabad, harcolnunk kell értük.”