Kizárja az AfD-tagokat a német evangélikus egyház
„Emberellenes, idegengyűlölő álláspontjuk” miatt.
Akkora az elégedetlenség a balliberális koalíció elmúlt 2 éves politikája miatt, hogy jobboldali fordulatra lehet számítani az Unió legnépesebb államában június 9-én.
Nyitókép: BRITTA PEDERSEN / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Elemzők szerint az Európai Parlamenti (EP) választások és a tartományi szavazások eredménye jelentőségét hordoz a következő év országos parlamenti választásainak kimenetelére – olvasható az Infostart hasábjain. A németek nagy része már most az EP választásokat tekinti fontos jelzőnek. Az Insa közvélemény-kutató intézet felmérései érdekes változásokat mutatnak az elmúlt hónapokhoz képest a választói hangulatban.
Az AfD (Alternatíva Németországnak) támogatottsága az országos szinten csökkent az elmúlt időszakban, míg a konzervatív CDU/CSU pártszövetség értékelése változatlan maradt.
A két keresztény párt 28,5 százalékkal vezeti a júniusi EP-választás esélyeit jelző országos listát. A radikális jobboldalinak tartott párt az EP-esélyeket illetően a második helyen áll a parlamenti pártok népszerűségi listáján, támogatottsága a február végi 22 százalékról 19 százalékra csökkent. Az SPD (Szociáldemokrata Párt) és a Zöldek csekély mértékben erősödtek, míg az FDP (Szabad Demokraták) támogatottsága stagnált.
Az EP-választások előtt újonnan alakult Baloldal Pártjából kivált Sahra Wagenknecht Szövetség is figyelemre méltó szereplővé vált. Az AfD jelentős támogatást élvez az ország keleti felén, míg a CDU vezet a nyugati tartományokban. A felmérést a t-online portál megbízásából végezte az Insa közvélemény-kutató intézet, összesen 2100 felnőtt részvételével.