Jön 10,2 milliárd euró Brüsszelből – nem jöhet, hanem jön!
A Bizottság döntött, a jogállamisági viták kezdete óta soha ilyen nagyságrendű összeget nem kapott még Magyarország, mint ma.
Az EP néppárti elnökének kellene pert akasztania a Néppárt frissen koronázott csúcsjelöltjének nyakába Magyarország miatt.
Nyitókép: FREDERICK FLORIN / AFP
***
Bár az Európai Parlament ezredik hasonló manővere már a brüsszeli sajtó ingerküszöbét sem vitte át – sem a POLITICO címlapján, sem a mértékadó brüsszeli hírlevelekben nem áll egy szó sem róla –, az EP jogi bizottsága (a JURI) hétfő este nyolc óra után, strasbourgi ülésén szavaz arról, hogy beperelje-e az EP az Európai Bizottságot a Magyarország számára tavaly év végén felszabadított 10,2 milliárd eurónyi kohéziós pénz miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
A Bizottság döntött, a jogállamisági viták kezdete óta soha ilyen nagyságrendű összeget nem kapott még Magyarország, mint ma.
A Népszava brüsszeli tudósítója, Halmai Katalin pénteken arról számolt be:
a JURI bizottság többsége a per megindítását pártolná, de az ügy előadója, az időközben mikroszkopikus méretűvé zsugorodott francia jobbközép Republikánusok pártjába tartozó néppárti Geoffroy Didier nem javasolja a perindítást.
A tapasztalt EU-szakújságíró ennek hátterében azt sejti, hogy az EP és a Bizottság közötti pereskedés igen kellemetlen helyzetet teremtene az Európai Néppárt számára.
Mind az EP elnöke, a máltai nacionalista Roberta Metsola, mind az EB elnöke, a német kereszténydemokrata Ursula von der Leyen a Néppártba tartozik, így
a per megindításával két néppárti vezetésű intézmény kezdene egymással pörlekedni az EP-választási kampány kellős közepén –
ráadásul úgy, hogy a Néppárt már deklarálta: Von der Leyen a csúcsjelöltje a júniusi EP-választáson, az ő bizottsági elnöki újrázását támogatják.
Halmait forrásai arról tájékoztatták, hogy a JURI valószínűleg az előadó ajánlását leszavazva a per megindítása mellett fog szavazni, s ezzel az ügy Metsola EP-elnök kezébe kerül, aki szerdán az EP-frakciók vezetőivel konzultálva hozhatja meg döntését. Hogy mit lép Metsola, az megjósolhatatlan – az EP-elnökök ritkán mennek szembe a szakbizottsági döntéssel a hasonló ügyekben, ugyanakkor az Európai Néppárt érdekére tekintettel ez most alakulhat másként is.
A Népszava rendelkezik információkkal az EP jogi szolgálata által az ügyben készített elemzésről is,
amely nem sok esélyt jósol az EP-nek az esetlegesen meginduló perben.
Az Európai Unió Bírósága ugyanis még csak nem is azt vizsgálná az ügyben, hogy Magyarország valóban teljesítette-e az igazságügyi reformmal kapcsolatos horizontális feljogosító feltételt, amelyhez a pénzek felszabadítása kötődött. (Ezzel kapcsolatban fogalmaztak meg kételyeket európai parlamenti képviselők.)
Ehelyett az EUB azt nézné meg egy ilyen perben tüzetesen, hogy a Bizottság körültekintően, minden szabályt betartva döntött-e. Azaz nem Magyarországot, hanem a néppárti vezetésű Bíróságot hozná igen kellemetlen helyzetbe az Európai Parlament, ha – az előadó javaslata és a jogi szolgálat jóslata ellenére – meg találná nyerni a pert.