Jens Stoltenberg figyelmeztetett, az amerikai kongresszusban az Ukrajnának nyújtott újabb támogatással kapcsolatban kialakult patthelyzet máris következményekkel járt a harctéren – számol be az Euronews. A NATO főtitkára szerda délután a védelmi miniszterek kétnapos brüsszeli ülése után kijelentette, ezt bizonyos mértékig ellensúlyozni lehet a többi szövetséges fokozott támogatásával, és az európai szövetségesek és Kanada többet is tesznek.
„De mivel az Egyesült Államok messze a legnagyobb szövetséges,
természetesen létfontosságú, hogy továbbra is támogatást nyújtsanak, és ezért továbbra is azt várom, hogy minél hamarabb döntést tudjanak hozni” – jelentette ki.
Ekkora támogatásról döntött az amerikai szenátus
A demokrata és republikánus törvényhozók már hetek óta elkeseredetten küzdenek a törvényhozásban egy olyan törvényjavaslatról, amely új pénzt szabadítana fel Kijev számára, amelynek kétségbeesetten szüksége van korszerű fegyverekre, hogy feltöltse kimerült készleteit és szembeszálljon a megszálló orosz csapatok előrenyomulásával. A szenátus által jóváhagyott legutóbbi törvényjavaslat
60 milliárd dollárt (55,7 milliárd euró) irányoz elő katonai és pénzügyi támogatásra Ukrajnának, 14 milliárd dollárt Izraelnek,
9,2 milliárd dollárt humanitárius segélyezésre, beleértve a Gázai övezetnek nyújtott további segélyt, valamint 8 milliárd dollárt az indo-csendes-óceáni térségnek.
A felsőház kétpárti támogatását azonban nehéz lesz megismételni a képviselőházban, ahol a keményvonalas republikánusok – az elnökválasztásra esélyes Donald Trump befolyása alatt – megesküdtek, hogy blokkolni fogják az intézkedést.
Nyitókép: Képernyőfotó/YouTube/Euronews