Texasban robbanhat ki az újabb amerikai polgárháború?
Egyre élesebben áll szemben a republikánus állam vezetése a Demokrata központi kormányzattal.
De holtpontra jutottak a tárgyalások.
Megakadtak a tárgyalások a szenátus kétpárti bevándorlási megállapodásáról – írta a CNN Mike Johnson házelnökre hivatkozva. Republikánus források szerint Johnson világossá tette, hogy
a bevándorlási megállapodás teljesen halott”.
Jim Jordan, a képviselőház igazságügyi bizottságának elnöke a CNN-nek elmondta, annak alapján, amit ott hallott esélytelen, hogy elfogadják a megállapodást. „Mindenki látja, hogy az Egyesült Államok déli határa nincs biztosítva, ez még a demokraták számára is egyértelmű. Miért nem mondjuk azt, vége, nincs tovább, nem engedünk be több migránst. Bizonyos különleges eseteket leszámítva teljesen le kellene állítani a migrációt” – fogalmazott.
A megállapodás értelmében Belbiztonsági Minisztérium (DHS) új vészhelyzeti felhatalmazást kapna a határ lezárására, ha a migránsok napi átlagos száma egy hét alatt eléri a 4000 főt.
Ha a bevándorlók száma egy adott héten átlagosan napi 5000 fölé emelkedik, a DHS köteles lenne lezárni a határt az illegálisan átkelő migránsok előtt.
Byron Donalds floridai republikánus képviselő „szemétnek” titulálta az alkut, és támadta a szenátorokat, amiért fontolóra vették, hogy elfogadják. „Ez egy rosszul összerakott megállapodás, aminek nincs értelme. Ez az én álláspontom” – mondta. „Ha a legnagyobb kompromisszum, amit az Egyesült Államok szenátusában elérhetünk, az a napi 5000 migráns, akkor
új amerikai szenátorokra van szükségünk mindenütt.
Amiről most beszélnek, az őrültség – fogalmazott.
Még a jóval mérsékeltebb képviselők is lehűtötték a kedélyeket a csomaggal kapcsolatban. Dusty Johnson dél-dakotai republikánus képviselő szerint „a határon katasztrofálisak az állapotok, és nem szabadna félmegoldásokat keresni”.
Biden múlt pénteki nyilatkozatában azt mondta, a felek által kidolgozott megállapodás egyszerre kemény, de igazságos. „A tárgyaláson elhangzottak – ha törvénybe iktatjuk őket – a legszigorúbb és legigazságosabb reformok lennének a határ biztonsága érdekében, amelyek valaha is léteztek az országunkban” – jelentette ki a demokratapárti elnök. Majd hozzátette, még aznap lezárná a határt, amint elfogadnák a törvényt.
A képviselőházi republikánusok azonban elutasították az alkut, és ragaszkodnak ahhoz, hogy egy keményvonalas konzervatív bevándorlási törvényre van szükség.
A vitába Donald Trump is beszállt, aki kijelentette, hogy
a republikánusoknak nem szabad elfogadniuk semmiféle kompromisszumot.”
A tárgyalások megakadása érzékenyen érintette a demokratákat, mivel a republikánusok a határvédelem ügyét összekötötték az Ukrajnának szánt újabb segélycsomag elfogadásával, így az arról folyó tárgyalások is megakadtak, pedig az utóbbi hetekben egyre többen hívják fel arra a figyelmet, hogy a támogatásra sürgősen szüksége lenne Ukrajnának.
Nyitókép: Brendan SMIALOWSKI / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Egyre élesebben áll szemben a republikánus állam vezetése a Demokrata központi kormányzattal.
***