A mostani bejelentés messze a legnagyobb horderejű eddig; a Magyarország számára felszabadult EU-s pénzek összege ezzel több mint megduplázódik, eléri a 7480 milliárd forintot.
Minden forrást – agrárpénzeket, kohéziós pénzeket és helyreállítási pénzeket összevetve – 15,6 ezer milliárd forinttal tartozik nekünk Brüsszel; mai állás szerint ennek 47,8 százalékát brusztolták ki eddig a brüsszeli frontharcosok,
Orbán Viktor miniszterelnök, Varga Judit volt igazságügyi miniszter, Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter és uniós főtárgyaló, valamint az újonnan belépett, de a miniszterelnök mellett végig igen fontos szerepet játszó Bóka János EU-ügyi miniszter.
Jó hír még több pénzről
Ha a mai bizottsági bejelentés az értesüléseknek megfelelően zajlik, annak a pénzek megérkezésén kívül további pozitív hatásai is lesznek: a horizontális feljogosító feltétel, amit a Bizottság ma kipipál, az agrárpénzeket és az előlegeket kivéve minden uniós forrás megszerzésének előfeltétele. Azzal, hogy ennek eleget tettünk, egy jelentős lépéssel közelebb kerültünk a jelenleg még jogállamisági feltételek mögé zárt helyreállítási pénzek, valamint a jogállamisági eljárással érintett 6,35 milliárd eurónyi kohéziós pénz megszerzéséhez is.
Brüsszel szerint a fejleményhez az elmúlt hetekben kialakult Ukrajna-ügyi csetepaténak semmi köze nincsen.
A POLITICO úgy tudja, hogy a Bizottság „esküdözik, hogy betartja a játékszabályokat, és nem volt más választása, mint felszabadítani a pénzt, mert Magyarország elvégezte a szükséges reformokat”. Emellett attól is tartottak, hogy ha most nem szabadítják fel a pénzt, Magyarország az EU Bíróságán perelhette volna ki azt, és jó eséllyel nyertünk is volna. A Mandiner azért az EU Tanácsának csütörtök-pénteki ülését a helyszínről fogja követni – biztos, ami biztos.
Nyitókép: MTI/EPA/Andres Martinez Casares