Döbbenetes videón, ahogy megindul az észak-koreai katonák első offenzívája
Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban.
Hajlandósága, hogy egyre nagyobb erőforrásokat áldozzon fel a vereség elkerülésének oltárán, kockázatos pályára állította az orosz elnököt.
„A Kreml erős embere nincs akkora biztonságban, mint ahogy látszik” – olvasható a Foreign Affairs-en kedden megjelent elemzésben, amely annak apropóján készülhetett, hogy már csak alig egy éve van hátra Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a következő elnökválasztásig, ugyanis legközelebb 2024. március 17-én járulnak az urnák elé az oroszok.
Az írás szerint (amely ennek kapcsán orosz médiumokra hivatkozik) Putyin elnök csapata a 2018-as, rekord méretű (77 százalékos) szavazataránynál is magasabb támogatást remél. Csakhogy
a háború a mindent átható kiszámíthatatlanság időszakába taszította Oroszországot,
amelyben senki sem érzi magát biztonságban, és lehetetlen, hogy a politikai döntéshozók akár rövid távú tervezésben is részt vegyenek”.
Mint a szerző rámutat: „egy jelentős katonai eszkaláció súlyosbíthatja ezeket az érzelmeket, és drámai módon megnehezítheti Putyinnak, hogy fenntartsa a belső ellenőrzést”. Ráadásul
ha Moszkva további mozgósításokat hajt végre, amit a kormány igyekszik elkerülni, az újabb társadalmi szorongást szít, ami beláthatatlan következményekkel jár”
– teszi hozzá.
De az elemzés kitér arra is, hogy a fentiekkel szemben a katonai kudarcok viszont az orosz „dühös hazafiak” felháborodását gerjesztik (az elemzés szerint a kifejezést a Kreml politikai tanácsadói használják a prominens, háborúpárti bloggerek leírására, akik nyilvánosan és élesen kritizálták az orosz hadsereg teljesítményét). „Néhányan magát Putyint is bírálták, és azzal fenyegetőztek, hogy 2024-ben nem támogatják” – olvasható az írásban.
Az elemzés szerint „az oroszok tisztában vannak azzal, hogy Putyin még sokáig hatalmon maradhat”, ám ha a konfliktus elhúzódik, az orosz elit elkezdheti komolyan fontolóra venni az „utódválasztást.”
Minél tovább marad Putyin hatalmon, annál nehezebbé válik majd számára az utódlási folyamat irányítása, és minél jobban leköti az orosz elnököt a háború, az orosz elit egyre nagyobb teret kaphat „az önálló szervezkedésre” – írja a szerző.
Ugyanakkor hozzáteszi: ez nem jelenti azt, hogy az orosz elit a közeljövőben bármiféle puccsot kísérelne meg. Az elemzés szerint a háború ugyanakkor átalakítja Oroszországot, és Putyin hajlandósága, hogy egyre nagyobb erőforrásokat áldozzon fel a vereség elkerülésének oltárán, kockázatos pályára állíthatta az orosz elnököt, aki noha valószínűleg nem veszíti el a hatalmát, a történelmi méretű újraválasztási győzelem semmiképpen sem garantált már számára.
Az eredeti, angol nyelvű elemzést ide kattintva olvashatja.
***
***
Nyitókép: PAVEL BYRKIN / SPUTNIK / AFP