a belső égésű motorok betiltásának akadályozásával a másik társfrakcióvezető, Britta Haßelmann szerint „az EU-parlamentben és Brüsszelben is elképedést” vált ki Németország, s „egész Európában növekszik a bizonytalanság afelől, hogy lehet-e még számítani Németországra”.
Azt, hogy az ambiciózus zöld energetikai terveknek keresztbefekszenek a parlamenti bejutási küszöb szélén tántorgó liberálisok, a Zöldek megértik, a kancellárral és a szociáldemokratákkal szemben ugyanakkor rendkívül kritikusak. Úgy látják, ők „hagyják futni a dolgokat ahelyett, hogy irányítanák őket”, Scholz kancellár pedig „túlságosan passzívan, túlságosan kiváróan” cselekszik, és „ott hagyja a Zöldeket az esőben”,
azaz nem tartja a hátát akkor, ha egy zöld javaslat kiváltja a népharagot.
„A probléma nem az FDP, hanem a kancellári hivatal” – fogalmaz Anton Hofreiter képviselő, volt frakcióvezető.
Mélyponton a bizalom
A lap által megkérdezett képviselők úgy gondolják, „a koalíció 2021. decemberi megalakítása óta 2023 márciusában van a leginkább mélyponton a hangulat”. Ennek részben az is oka, hogy az olajfűtés betiltásáról szóló tervek valahogy kiszivárogtak a Bildhez Habeck minisztériumából, amit az alkancellár súlyos bizalmi törésként értékelt. „A kölcsönös bizalom a koalícióban éppen hiánycikk”, semmi nem maradt a koalíció megalakulásakor tapasztalható kölcsönös tiszteletből – elemez a lap.
Dröge társfrakcióvezető szerint az úgy nem mehet tovább, hogy a koalícióban most nem az a kérdés, kinek vannak a klímaváltozás megoldására a legjobb ötletei, hanem az, hogy „ki tudja tönkrebeszélni a jó ötleteket”.
„Bármilyen eszközt is javasolnak a Zöldek, kritizálják őket érte” – írja a Welt.
– írja a Welt.A weimari frakcióülésen azonban megegyeztek a cselekvési tervben is: hadat üzennek a kancellárnak. „Megtalálják a megfelelő ellenfelet a kabinetben” – tolmácsolja a Welt a zöld szándékot, és azt is jelzi: ez azt jelenti, hogy „a Zöldek most a kancellárt akarják felelősségvállalásra kényszeríteni”.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq