Eduard Heger másnap bejelentette a tárgyalások megkezdését. A hír végigszaladt a világsajtón, de a konkrét fejleményekről már alig számolt be valaki. A közelgő parlamenti választásokra való tekintettel ugyanis óriási belpolitikai felháborodás lett a dologból. Nem csak a fegyverszállítást következetesen elutasító korábbi kormányfő, Robert Fico és pártja, a Smer-SD tette szóvá, hogy egy visszahívott, bukott kormánynak nincs hatásköre ilyen horderejű szerződéseket kötni.
Az egyesült magyar párt, a Szövetség is elutasította a MiG-ek átadását.
Forró Krisztián, a párt országos elnöke például azzal, „három fiú szerető édesapjaként nagyon veszélyesnek” tartja, hogy Szlovákia vadászrepülőgépeket szállítson Ukrajnának. Az ellenzéki SaS ezzel szemben egyértelműen a gépek leszállítása mellett foglalt állást, míg kormányoldali Sme rodina politikusai, sőt, Zuzana Čaputová államfő is jelezte, előbb az alkotmánybíróságnak kellene döntenie arról, hogy a decemberben megbukott, immár csak megbízotti státuszban működő kormánynak jogában áll-e egyáltalán külpolitikai döntéseket hozni.
Peter Pellegrini, aki minden jel szerint Szlovákia következő miniszterelnöke lesz, viszont már azzal érvelt, alapból nem utasítja el az ötletet, de Szlovákiának EU-s és NATO-szövetségeseivel egyeztetve kellene megtárgyalnia a kérdést. Ha más is ad vadászgépeket, ám legyen, de kollektív döntés nélkül nem szabad átadni a gépeket – nyilatkozta Pellegrini,
átemelve ezzel Szlovákiába a lengyel kormányzati álláspontot.
Eduard Heger és Jaroslav Naď védelmi miniszter ugyan megígérték, nem döntenek anélkül, hogy a parlament megtárgyalná a kérdést, de – kormányoldali támogatás híján – a múlt héten két alkalommal sem sikerült megnyitni a vonatkozó rendkívüli ülést.
Nyitott égbolt, nyitott kérdések
Azon kívül, hogy a Heger-kabinet kész át- vagy eladni, Kijev pedig fogadni a szlovák MiG-eket, nem sok konkrétum van a kezünkben. A kormány sem tudja például, milyen kompenzációt kapnának a korábban 300 millió eurósra becsült, reálisan inkább 150-170 milliót érő szállítmányért. Ha pénzt, akkor kitől? Az ukrán kormánytól bajosan, az Európai Bizottság által létrehozott alapból talán. Most ez a legvalószínűbb forgatókönyv.