Így vágja maga alatt a fát az Európai Unió, most éppen a légi közlekedésben
Az Oroszországot sújtó szankciók miatt az orosz repterek bezártak az európai légitársaságok előtt, így az Európa és Kína közötti légi forgalom a kínaiak kezébe került.
Hazaárulással vádolják a német hírszerzés egyik munkatársát, aki a gyanú szerint összejátszott az egyik orosz szolgálattal – úgy, hogy a németek nem is vették észre.
Aki szereti az eseménydús, okosan megírt kémdrámákat, az ne nézze meg a Netflix karácsonykor megjelent minisorozatát, a Treasont. A kritikusok többsége legalábbis ezt javasolja. Szerintük a történet tele van hiányosságokkal és logikátlan fordulatokkal, amik élvezhetetlenné teszik az egészet. Azoknak, akiknek ilyesmire nincs igénye – a szerző szerint egyébként annyira nem rossz a Treason –, most egy németül beszélő, élőszereplős kémtörténetet ajánlunk.
akit azzal gyanúsítanak, hogy különösen bizalmas információkat szivárogtatott ki valamelyik orosz titkosszolgálat számára.
A Carsten L.-ként emlegetett gyanúsított a BND technikai felderítési osztályán dolgozott, a munkája során pedig természetszerűleg hozzáfért olyan dokumentumokhoz, amiknek a tartalma államtitoknak számít. L.-t ennek megfelelően hazaárulással vádolják, jelenleg vizsgálati fogságban várja az ellene indítandó per kezdetét.
Azon túl, hogy egészen kínos, hogy a németországi politikai establishment teljes egészét tíz hónapja kollektív pszichózisban tartó ukrajnai háború közepén kiderül, hogy a BND egyik munkatársa éppen a patás ördöggel egy szinten kezelt Oroszországnak kémkedik Berlinben, a német szolgálattal szembeni politikai és nemzetközi bizalmat az a szerdán nyilvánosságra került információ sem erősíti, hogy a németek maguktól nem vették észre Carsten L. tevékenységét. A Spiegel információi szerint
miután olyan információkra bukkantak a szóban forgó orosz titkosszolgálatnál, amik egyértelműen csak a németektől származhattak.
A német hírszerzés belső vizsgálata Carsten L. mellett egy másik lehetséges kettős ügynököt is talált a rendszerben. Őt az tette gyanússá, hogy a szolgálati számítógépén megnyitott egy sor, az L.-lel szembeni nyomozás szempontjából releváns dokumentumot. A nyomozók azonban abból indulnak ki, hogy ez a második személy maga vélhetően nem kémkedett az oroszoknak, inkább arról lehet szó, hogy Carsten L. szerette volna ráterelni a gyanút.
A BND elnöke szerint a jelenlegi, háborús helyzetben azért is különösen veszélyes, amit Carsten L. tett, mert
– ez pedig nem csak a tevékenységükre, hanem szélsőséges esetben az életükre is vonatkozik.
A német hírszerzés szempontjából azért is katasztrofális ez az ügy, mert aláássa a társszolgálatok BND-be vetett bizalmát. Így könnyedén elképzelhető, hogy a német szolgálat a jövőben ki-kimarad majd az információmegosztásból – ki lehetne biztos abban, hogy a németeknek kiadott értesülések nem landolnak utána közvetlenül az oroszoknál? Vagy éppen az amerikaiaknál: a Spiegel emlékeztet, hogy az utóbbi idők legsúlyosabb németországi kémbotránya kapcsán az derült ki, hogy a BND egyik munkatársa a CIA-nek és az oroszoknak is szivárogtatott a német szolgálattól – akkor többek között német ügynökök valódi neveit is megismerhették a konkurens titkosszolgálatok.
A nyitóképen: egy készenléti rendőr tükröződik a BND berlini székháza falán. Fotó: KAY NIETFELD / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE