Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
Kéthetes átmeneti kizárásra és parlamenti honoráriuma felének kéthavi megvonására büntette pénteken a francia nemzetgyűlés Grégoire de Fournast, a szuverenista jobboldali Nemzeti Tömörülés képviselőjét, amiért előző nap rasszista bekiabálással zavarta meg az egyik felszólalót.
Az 1958-ban kezdődött V. köztársaság történetében ő a második képviselő, akit átmeneti kizárással szankcionált az alsóház. A büntetést egyhangúlag javasolta a nemzetgyűlés péntek délután összeült illetékes bizottsága, majd a képviselők a plenáris ülésen azonnal megszavazták a javaslatot.
A Nemzeti Tömörülés (RN) frakciójának tagjai nem jelentek meg a szavazáson, a képviselőcsoport nem is támogatta a szankciót az előző napi incidens miatt. Csütörtök délután, miközben az ellenzéki radikális baloldali Engedetlen Franciaország egyik kongói származású feketebőrű képviselője, Carlos Martens Bilongo a kormányt kérdezte az SOS Méditerranée francia humanitárius szervezet által működtetett Ocean Viking hajóról, amely fedélzetén 234 migránssal a szicíliai partoknál vesztegel és kikötésre vár, Grégoire de Fournas azt kiabálta felé, hogy
A képviselők hangos elképedését követően Yael Braun-Pivet, a nemzetgyűlés elnöke felfüggesztette a vitát az elhangzottak súlyosságára, és a ház jogos felháborodására tekintettel. A vita berekesztése nagyon ritka a francia alsóházban. A képviselők közötti szócsata ezt követően a nemzetgyűlés folyosóján folytatódott, miután Marine Le Pen pártjának képviselői azt állították, hogy képviselőtársuk nem a feketebőrű kollégájának üzente, hogy menjen vissza Afrikába, hanem a migránsokat szállító hajóról beszélt.
Az Engedetlen Franciaország manipulációjával állunk szemben, amely megpróbálja kiforgatni a szavaimat, mintha undorító dolgokat mondtam volna a nemzet egyik francia képviselőkollégájáról, aki ugyanolyan jogon ül ezekben a padsorokban, mint én – nyilatkozta újságíróknak Grégoire de Fournas.
Carlos Martens Bilongo arra emlékeztetett a kamerák előtt, hogy Franciaországban született, és nagyon szomorúnak nevezte magát a történtek miatt.
A rasszizmusnak nincs helye a demokráciánkban”
– mondta a sajtónak Élisabeth Borne miniszterelnök, aki a teremben tartózkodott a vita alatt.
Szerinte a nemzetgyűlésnek szankciókat kell foganatosítania a bekiabáló szuverenista jobboldali képviselő ellen, aki korábban is posztolt hasonló jellegű üzeneteket a közösségi oldalakon.
Afrikában mindenki szereti Franciaországot és a szociális segélyeit. Teljes Afrikát befogadjuk?”
– írta a Twitteren még 2017-ben. Idén januárban pedig szintén a Twitterre írta ki, hogy „válaszul a nagykövetünk kiutasítására Maliból, az összes malit ki kell utasítani Franciaországból”.
Gérald Darmanin belügyminiszter péntek délelőtt úgy vélte, hogy a képviselő lemondása is felvetődik, s jelezte, hogy ha a kormánypárt petíciót indít Grégoire de Fournas lemondatására, alá fogja írni. A Zöldek és az Engedetlen Franciaország is azt kérte a képviselőtől, hogy adja vissza a mandátumát.
A megbüntetett képviselő a BFM hírtévében kizárta, hogy lemondjon, és jelezte: teljesen vállalja, amit az anarchikus migrációs politikáról mondott. Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés korábbi vezetője, jelenlegi frakcióvezetője bírálta az eljárást, amellyel a politikai ellenfeleket sújtják a nemzetgyűlésben, s hazugságnak nevezte azt, ahogy a baloldal értelmezi a történteket.
A kizárásról szóló döntésre reagálva Grégoire de Fournas a Twitteren azt írta:
Mindeközben a nemzetgyűlés előtt több százan szimpátiatüntetésen vettek részt Carlos Martens Bilongo támogatására.
(MTI)
Nyitókép: ASSEMBLEE NATIONALE / AFP